Śląski ZPN

Spotkanie przedstawicieli klubów przygotowujących się do świętowania 100-lecia

11/12/2019 22:02

Na zaproszenie prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryka Kuli odpowiedzieli prezesi klubów, które w przyszłym roku obchodzić będą jubileusz 100-lecia.


W sali konferencyjnej budynku przy ulicy Francuskiej pojawili się: Aleksandra Kolorz z Polonii Niewiadom, Andrzej Piontek z Naprzodu Lipiny, Piotr Buchcik z Wawelu Wirek, Krzysztof Zdrzałek z Gwarka Ornontowice, Michał Gołąbek z Orła Nakło Śląskie, Stanisław Wojtasik z Unii Świerklany, Sławomir Kamiński i Tomasz Stefankiewicz z BS Polonia Bytom, Waldemar Drobny z LKS Krzyżanowice, Paweł Niewolik i Zbigniew Michałek  z Czarnych Sucha Góra, Tadeusz Wieczorek z Orła Białego Brzeziny Śląskie i Teodor Wawoczny z Grunwaldu Ruda Śląska.

Główne tematy dyskusji były dwa. Najpierw po zapoznaniu się harmonogramem świętowania 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej przedstawiciele stuletnich klubów przedstawili plan swoich obchodów i w kilku przypadkach udało się uniknąć kolizji terminów. Naprzód Lipiny i Śląsk Świętochłowice świętować będą 21 lutego, Polonia 1 marca, Gwarek 7 czerwca, Czarni Sucha Góra 11 czerwca, Polonia Niewiadom 20 czerwca, LKS Krzyżanowice 27 i 28 czerwca, Orzeł Nakło Śląskie 28 czerwca, Unia Świerklaniec pomiędzy 20 lipca i 10 sierpnia, Orzeł Biały, który już zaczął przygotowania wydając kalendarz, a w maju planuje promowanie monografii świętował będzie od 6 czerwca, przez 20 czerwca i 6 września, aż do 17 października, a Grunwald 14 listopada. Czekamy jeszcze na terminy jubileuszów: Rodła Górniki, LKS Brzezie, LKS Ruda Kozielska, Wisły Strumień i Ruchu Chorzów.

Do grona przyszłorocznych 100-latków zaproszone zostaną także kluby, który już wcześniej weszły w drugi wiek istnienia i będą mogły zagrać w "O Puchar stulecia" z finałem na Stadionie Śląskim. Regulamin rozgrywek oparty jest na regulaminie Pucharu Polski, czyli losowanie par po każdej rundzie, a gospodarzem będzie drużyna niżej sklasyfikowana. Dopuszczalne są jednak modyfikacje. Na przykład po 90 minutach gry, które nie przyniosą rozstrzygnięcia wykonywane będą rzuty karne. Rozważana jest także możliwość wprowadzenia zmian lotnych.     

- Koszty sędziowskie bierze na siebie Śląski Związek Piłki Nożnej - zaznaczył Henryk Kula. - Rozpoczniemy rozgrywki w kwietniu, a mecze planować będziemy we wtorki, żeby traktować je jako jednostkę treningową. Czekamy też na sugestie i propozycje, tych którzy chcą w tych rozgrywkach grać. Potraktujmy to jako rozgrywki amatorskie i piłkarską zabawę w formie festynowej, bo o wyniki rywalizuje się w lidze. Uważam na przykład, że zmiany lotne mogą być atrakcją dla... prezesów zasłużonych piłkarzy, którzy będą mogli wejść na boisko na krótką chwilę i przypomnieć sobie smak boiskowej rywalizacji, albo wykonać rzut karny i wpisać się na listę strzelców. To może też być jeden z elementów obchodów 100-lecia klubu. A chcę wziąć udział w waszych jubileuszach i uhonorować zasłużonych działaczy oraz kluby, które maja sztandar wyróżnić wpięciem Złotej Honorowej Odznaki PZPN. Przy okazji apeluję, żeby poważnie potraktować wnioski o odznaki. Niech otrzymają je ci, którzy naprawdę zasłużyli i poważnie traktują swoje klubowe obowiązki. Proszę też, żeby ci wyróżnieni przychodzili na jubileuszowe gale godnie ubrani, żeby ta ceremonia wpinania w klapę marynarki honorowej odznaki była traktowana z szacunkiem należnym 100-letniej historii.

Więcej zdjęć ze spotkania można oglądać TUTAJ.