Śląski ZPN

Około tysiąc trenerów uczestniczyło w Konferencji Związkowej #4Filary

15/12/2019 17:33

Na podsumowanie roku szkoleniowego trenerzy i instruktorzy spotkali się w auli im. Krystyny Bochenek, gdzie zorganizowana została bezpłatna Konferencja Związkowa #4Filary.


Wśród uczestników nie brakowało wybitnych polskich zawodników z najbardziej utytułowanymi na sali czterokrotnymi mistrzami Polski: Józefem Dankowskim i Markiem Kostrzewą, którzy mają także na swoim piłkarskim koncie występy w drużynie narodowej oraz Markiem Piotrowiczem i Andrzejem Orzeszkiem. Byli jednak także szkoleniowcy pracujący z dziećmi i młodzieżą oraz w najniższych klasach rozgrywkowych. I każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Po symbolicznym otwarciu wykładów, jako pierwszy głos zabrał Przewodniczący Komisji Szkolenia Śląskiego Związku Piłki Nożnej Paweł Grycmann, który pod tytułem „Realny, intensywny i trudny…" opisał jaki powinien być współczesny trening piłki nożnej. Następnie trenerzy Mentalni EduSport Rafał Malinowski i Konrad Czapeczka przedstawili umiejętności psychologiczne w pracy trenera mówiąc o "11 głosach i 1 celu".

Po przerwie Marek Śledź, czyli dyrektor Akademii Raków Częstochowa, zgłębiając temat: „Od Fundamentów Gry do Modelu Gry" przypomniał jakie są najważniejsze zasady na przykładzie fazy ataku. A na finał Rafał Górak i Dawid Szwarga zapoznali uczestników kursu z zasadami gry w ataku pozycyjnym na przykładzie GKS Katowice w rundzie jesiennej 2019.

Pracowita dniówka powinna procentować w trakcie codziennych zajęć...

- Najbardziej podobała mi się ostatnia część konferencji czyli wykład Rafała Góraka - mówi trener beniaminka klasy okręgowej LKS Rudołtowice-Ćwiklice Andrzej Lubański. - Bardzo fajnie było pokazane to jak grają najlepsze drużyny na świecie, co robili zawodnicy na treningu GKS-u Katowice, próbując też się tego nauczyć i jakie efekty przyniosło to w meczach ligowych. Czyli co wychodziło, a co nie wychodziło. To do mnie przemówiło. Natomiast w wykładzie o Akademii Młodzieżowej Rakowa po przedstawieniu zasad działania częstochowskiej szkoły nagle pojawiły się obrazy z Realu czy Barcelony, a chciałbym zobaczyć jakie w klubie, który postawił na pracę z młodzieżą przyniosło to efekty. Skorzystam tez z tego co przekazali trenerzy mentalni, a w przypadku Pawła Grycmanna, choć z niektórymi jego tezami bym dyskutował, bo nie pasują mi one do pracy z seniorami w klasie okręgowej, było także sporo ciekawych uwag. Dlatego jestem zadowolony z tej niedzielnej nauki.