Śląski ZPN

Gala 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej w bytomskiej kolebce

26/01/2020 20:20

W 1920 roku Bytom był miejscem narodzin Górnośląskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej. Można więc stwierdzić, że Gala 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej na terenie Podokręgu Bytom, odbyła się w kołysce śląskiej organizacji piłkarskiej.


Przypomniał o tym na wstępie gospodarz uroczystości zorganizowanej w Centrum Kultury Karolinka w Radzionkowie. Prezes Podokręgu Bytom Tomasz Wyszyński po tradycyjnej formułce: "Sztandar Śląskiego Związku Piłki Nożnej, wprowadzić", przywitał wszystkich gości, na czele z prezesem Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henrykiem Kulą oraz prezesami innych podokręgów: Zabrze - Jarosławem Brysiem - wiceprezesem Śląskiego Związku Piłki Nożnej; Skoczów - Bogusławem Walicą, Rybnik - Andrzejem Paulusem, Tychy - Piotrem Swobodą, Sosnowiec - Józefem Grząbą, Katowice - Stefanem Mleczką, Lubliniec - Krzysztofem Olczykiem, Częstochowa - Grzegorzem Derkiem.

- Jubileuszowe święto 100-lecie Śląskiego Związku Piłki Nożnej jest ważnym wydarzeniem w życiu naszej futbolowej rodziny - powiedział Tomasz Wyszyński. - Przy tej okazji staramy się sięgnąć do wspomnień, aby tym lepiej ocenić efekty własnej pracy i ogrom zadań jakie nas czekają na co dzień.

Po rysie historycznym przedstawionym przez prowadzącą galę Ewelinę Taul oraz po filmie podsumowującym największe sukcesy, bytomskiej i śląskiej piłki nożnej, przyszedł czas uhonorowanie tych, którzy z pasją i zaangażowaniem działają, kontynuując dzieło wielkich poprzedników: zawodników, trenerów, sędziów i działaczy oraz samorządowców.

Jan Widera, reprezentując Ministra Sportu wręczył Odznaki "Za Zasługi dla Sportu" Wojciechowi Cieszyńskiemu, Marcinowi Wąsiakowi i Markowi Zorzyckiemu. Natomiast Henryk Kula wręczył Odznaki Honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej. Przyznano je: Andrzejowi Kretkowi, Ireneuszowi Krupankowi, Markowi Poradzie i Piotrowi Wacławczykowi - Brązowe oraz Ireneuszowi Chałatowi - Złotą. Następnie przyszedł czas na wręczenie Odznak Honorowych Śląskiego Związku Piłki Nożnej, którymi zostali wyróżnieni: Robert Barlik, Radosław Chrzan i Jarosław Sołtys - Brązowymi, Bożena Seweryn i Grzegorz Krawczyk - Srebrnymi oraz Jerzy Szpernalowski - Złotą.

W blasku fleszów Zygmunta Taula i Małgorzaty Adamczewskiej specjalne uhonorowany został Prezes Honorowy Podokręgu Bytom Julian Rakoczy, któremu Henryk Kula w towarzystwie Tomasza Wyszyńskiego wręczył przyznaną przez Kapitułę statuetkę oraz certyfikat Ambasadora Podokręgu Bytom Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Ponadto Medale 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Tomasz Czerwiecki, Henryk Kornaś, Zygmunt Janoszka i Franciszek Zięba.

- Bytomska piłka dała Śląskowi: Józefa Komandzika, Juliana Rakoczego, Tomka Wyszyńskiego i mojego przyjaciela świętej pamięci Krzysztofa Seweryna oraz Jana Liberdę, Kazimierza Trampisza, Jana i Jerzego Wilimów i Mariana Janoszkę. Przez ich wyróżnienie chcę naprawdę serdecznie podziękować wszystkim działaczom, którzy tworzyli i tworzą historię śląskiej piłki na Ziemi Bytomskiej. Chcę też podziękować waszym żonom i partnerkom, bo bez ich wsparcia i akceptacji na pewno, wierzcie mi, nasza działalność byłaby niemożliwa. Moi drodze bez waszej pasji i zaangażowania oraz codziennej pracy, determinacji i wyrzeczeń, często kosztem życia rodzinnego, zawodowego czy prywatnego, śląska piłka nie byłaby najlepsza. Bardzo się cieszę, że mogę razem z wami wprowadzać ją w nowe stulecie. I na koniec dziękuję za gościnę oraz za przygotowanie tej gali szczególnie Tomaszowi. Tomek, dziękuję ci za to, że napędzasz bytomską piłkę.
Henryk Kula często podkreśla także, że śląska piłka wiele zawdzięcza samorządowcom i pieniądzom, które przeznaczane są w gminach na sport młodzieżowy i amatorski. W ślad za tymi słowami poszły także czyny, a konkretnie Medale 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej, które w imieniu władz odebrali przedstawiciele: Piekar Śląskich - Łukasz Ściebiorowski, Tarnowskich Gór - Marek Stebnicki przed laty wybitny hokeista, olimpijczyk i wielokrotny mistrz Polski, Miasteczka Śląskiego - Marcin Parys, Bytomia - Michał Bieda i Gminy Świerklaniec - Anna Wesołowska.

- Szanowni samorządowcy - zaznaczył Henryk Kula. - Serdecznie wam dziękuję za pomoc jaką okazujecie śląskiej piłce i zapewniam, że każdą otrzymaną od was złotówkę dwa razy oglądamy zanim ją wydamy, przeznaczając na sport dzieci i młodzieży.

Nie zabrakło też gratulacji i życzeń oraz jubileuszowych upominków od samorządowców i przedstawicieli klubów, a wszystkie podsumowały słowa zapisane w symbolicznym liście gratulacyjnym od burmistrza Radzionkowa Gabriela Tobora: - Z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Śląskiego Związku Piłki Nożnej całemu Zarządowi oraz wszystkim zrzeszonym w Związku klubom, składam serdeczne gratulacje i życzenia. Piłka nożna i związane z tym sportem emocje od pokoleń łączą Polaków niezależnie od płci, wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania czy poglądów politycznych. Jubileusz ten jest niewątpliwie czasem podsumowań, ale również refleksji nad dalszym rozwojem. Minione 100 lat śląskiej piłki to czas niezwykłych osiągnięć naszych rodzimych klubów na arenie międzynarodowej oraz krajowej. Narodzin niezwykłych postaci świata futbolu, a także wielkich transformacji oraz rozwoju infrastruktury sportowej. Z okazji jubileuszu życzę wszystkim sportowcom licznych triumfów w duchu fair play, a działaczom wszelkiej pomyślności i powodzenia w dalszej działalności.

Część oficjalną zamknął Tomasz Wyszyński, prosząc poczet sztandarowy, w którego składzie byli prezesi klubów obchodzących w tym roku 100-lecie: Orła Nakło Śląskie - Michał Gołąbek, Czarnych Sucha Góra - Paweł Niewolik i Orła Białego Brzeziny Śląskie - Tadeusz Wieczorek o wyprowadzenie sztandaru. A po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na występ artystyczny, którym Zespół Tańca Nowoczesnego Tess z Tarnowskich Gór idealnie wpisał się w konwencję nowoczesności i śmiałego patrzenia w przyszłość. Była też o niej mowa w kuluarowych rozmowach w sąsiadującej z Centrum Kultury Karolinka radzionkowską restauracją Figaro, ale nie zabrakło również poważnych wspomnień i piłkarskich anegdot, które przeszły do legendy śląskiej piłki na Ziemi Bytomskiej i będą żyły w pamięci kolejnych pokoleń.

Więcej zdjęć z gali można oglądać TUTAJ.