Śląski ZPN

W Podokręgu Zabrze Gala 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej miała mistrzowski blask

1/02/2020 02:17

Gala 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Podokręgu Zabrze zaczęła się od... dzwonka. Tego słynnego dzwonka, który znają wszyscy kibice polskiej ekstraklasy, bo pan Stanisław Sętkowski od lat wspiera nim piłkarzy Górnika, a po meczu przekazuje najlepszemu zawodnikowi koguta.


Tym razem "Smoleń" - jak nazywają swojego blisko 81-letniego fana piłkarze 14-krotnego mistrza Polski - przy gromkich brawach, dał sygnał do rozpoczęcia świętowania wyjątkowego jubileuszu. O tym, że spotkanie w restauracji "Pod Kasztanami" jest szczególne, przekonaliśmy się już na wstępie oglądając na ekranie pamiętne momenty od fetowania zdobycia najświeższego tytułu mistrzowskiego przez Piast Gliwice, przez gola Włodzimierza Lubańskiego i radość Jana Banasia po trafieniu w meczu z Anglią w 1973 roku na Stadionie Śląskim, bombę Jerzego Gorgonia z meczu z Haiti na mistrzostwach świata w 1974 roku, czy wolej Kamila Kosowskiego z 20 metra w okienko bramki San Marino i inne. Było czuć, że jesteśmy w mistrzowskim Podokręgu, bo żaden inny w śląskiej rodzinie piłkarskiej nie może się pochwalić 15 tytułami.

- W strukturach Śląskiego Związku Piłki Nożnej funkcjonuje 12 podokręgów - powiedział prezes Podokręgu Zabrze, a jednocześnie wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Jarosław Bryś, gdy po komendach "Sztandar Śląskiego Związku Piłki Nożnej Wprowadzić oraz Cześć Sztandarowi", rozpoczął krótkie wystąpienie. - W każdym z nich odbywają się gale 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Z całą stanowczością, bo uczestniczyłem w nich, mogę powiedzieć, że jest to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Uczestnicy mają okazję do spotkań, do rozmów o tym co przeżyli w latach minionych i o tym co porabiają dzisiaj oraz jakie mają plany na przyszłość. I jestem przekonany, że również na naszej gali wspólnie, w miłej atmosferze, spędzimy czas. Przywitanie gości w imieniu Prezydium Podokręgu Zabrze pozwolę sobie rozpocząć od powitania pomysłodawcy organizacji gal w każdym podokręgu: kapitan śląskiej żółto-niebieskiej drużyny, Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula.
- Zarząd kadencji 2016-2020 pod kierownictwem prezesa Kuli, śmiem twierdzić, zupełnie zmienił kontakty z klubami - dodał Jarosław Bryś. - Dosłownie wychodząc z siedziby Związku przy ulicy Francuskiej w Katowicach na całą Ziemię Śląską. Organizując wiele pikników, imprez, turniejów dla dzieci. Pamiętając o byłych zawodnikach, trenerach i działaczach oraz doskonale współpracując z samorządowcami.

Następnie Jarosław Bryś przywitał członków Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej zaczynając od wiceprezesa Artura Szymczyka oraz prezesów Podokręgów: Bytom - Tomasza Wyszyńskiego, Katowice - Stefana Mleczkę, Lubliniec - Krzysztofa Olczyka, Racibórz - Stefana Ekierta, Rybnik - Andrzeja Paulusa, Tychy - Piotra Swobodę, a także członka zarządu Tomasza Kulczyckiego i przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Herberta Jattę oraz pracowników Śląskiego Związku Piłki Nożnej na czele z dyrektor Małgorzatą Sędzimir-Pszowską. Przywitał także byłych i aktualnych działaczy Komisji i Kolegium Sędziów Podokręgu Zabrze, na czele z byłym prezesem Józefem Kubicą.

- Cieszę się także niezmiernie, że z nami jest przewodniczący spółki Ekstraklasa SA Grzegorz Jaworski - dodał Jarosław Bryś. - Szanowni państwo samorządowcy witam was serdecznie: Łucję Chrzęstek-Bar - Przewodniczącą Rady Miasta Zabrze, Krzysztofa Lewandowskiego - Zastępcę Prezydenta Zabrza, Leszka Kołodzieja - Burmistrza Miasta i Gminy Sośnicowice, Marcina Kotyczkę - Wójta Gminy Ornontowice, Grzegorza Kupczyka - Burmistrza Miasta i Gminy Toszek, Sebastiana Nowaka - Wicestarostę Powiatu Tarnogórskiego, Tadeusza Marszolika - Wicestarostę Powiatu Mikołowskiego, Andrzeja Pilota - Wicewojewodę Śląskiego w latach 2013-2014, Marka Pszonaka - Przewodniczącego Rady Miasta Gliwice, Gintera Skowronka - Wójta Gminy Wielowieś, Bartosza Straszaka - Zastępcę Burmistrza Miasta Pyskowice, Leszka Żogałę - Wójta Gminy Gierałtowice. Witam także bardzo serdecznie naszych partnerów, których my w podokręgu nazywamy przyjaciółmi naszych wspólnych projektów. Bez nie zrealizowalibyśmy wielu turniejów i imprez oraz wielu innych działań na rzecz klubów. Bardzo wam za to dziękujemy. A podczas tej gali pragnę wyróżnić Złotych Partnerów Jubileuszu 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej na terenie Podokręgu Zabrze: Tadeusza Łępskiego - spółka Prohaus i Tadeusza Maziarza - Stacja Kontroli Pojazdów w Toszku oraz Srebrnych Partnerów gali - Eligiusza Dudka - spółka Mekstal i Herberta Jattę - firma ogólnobudowlana.

Na zakończenie powitań Jarosław Bryś skierował specjalne słowa do prezesów klubów.

- Przywitałem was na końcu tylko dlatego, żeby o was drogie koleżanki i koledzy wszyscy pamiętali najdłużej - zaznaczył prezes Podokręgu Zabrze. - Bez was nie ma śląskiej piłki. To wy staracie się zapewnić funkcjonowanie klubów. Jeżeli was nie będzie nie będzie Śląskiego Związku Piłki Nożnej. To wy wybieracie władze związku i wspólnie z trenerami i zawodnikami osiągacie sukcesy i ponosicie porażki. Życzę wam, aby władze samorządowe i władze Śląskiego Związku Piłki Nożnej były dla was zawsze wsparciem, a za sto lat było jeszcze więcej klubów piłkarskich. Szczególnie prezes Jarosław Bryś przywitał prezesów trzech klubów. Dwóch 100-latków, czyli Gwarka Ornontowice - Krzysztofa Zdrzałka i Sparty Zabrze - Andrzeja Cieślika oraz trzeciego aktualnego mistrza Polski Piasta Gliwice - Pawła Żelema.
- Zarządowi Śląskiego Związku Piłki Nożnej na ręce pana prezesa życzę aby w następnym stuleciu reprezentacja Polski z udziałem piłkarzy urodzonych i wyszkolonych na terenie Podokręgu Zabrze zdobyła mistrzostwo świata. Jako ciekawostkę na koniec powiem państwu, że na naszym terenie urodzili się dwaj mistrzowie świata, ale zdobyli je z reprezentacją Niemiec - w 1954 roku urodzony w Zabrzu Laband oraz w 2014 roku pochodzący z Gliwic Podolski - zakończył Jarosław Bryś.

Po jego wystąpieniu i filmowym podsumowaniu 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej przyszła kolej na słowa prezesa Henryka Kuli, który podziękował działaczom Podokręgu Zabrze za wkład w sukcesy, którymi może się pochwalić 100-letni jubilat: 15 tytułów mistrzowskich - czyli 14 złotych gwiazdek w koronie Górnika i ta oczekiwana przez 30 lat na Śląska perła wśród trofeów Piasta Gliwice, a także 5 mistrzowskich tytułów futsalistów PA Nova Gliwice oraz 2 mistrzostwa Piastunek Gliwice.

- Na Ziemi Zabrzańsko-Gliwickiej wyrosło tylu wybitnych piłkarzy i działaczy, że wszystkich nie sposób wyróżnić - stwierdził Henryk Kula. - Postanowiłem więc wymienić dwóch Jarosława Brysia - prezesa Podokręgu i Stanisława Oślizłę - przewodniczącego Klubu Wybitnego Piłkarza Śląska. Przez ich wyróżnienie chcę podziękować naprawdę wszystkim działaczom, zawodnikom i trenerom, sędziom piłkarskim i samorządowcom, którzy tworzyli i tworzą historię śląskiej piłki. I na koniec serdecznie dziękuję wam za gościnę i przygotowanie tej gali. Szczególnie dziękuję mojemu przyjacielowi Jarkowi, na którego mogę liczyć o każdej porze dnia i o każdej godzinie.

Podsumowaniem tego wystąpienia było uhonorowanie ludzi zasłużonych dla śląskiej piłki. Brązowymi medalami "Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej" wyróżniono: Fryderyka Cholewę i Romana Kasprzyka. Odznaki Honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej przyznano: Andrzejowi Cieślikowi, Dariuszowi Kosele, Tomaszowi Kulczyckiemu, Andrzejowi Michalewiczowi - Brązowe, Krzysztofowi Zdrzałkowi - Srebrną i Marcinowi Bochynkowi - Złotą. Ponadto Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Mateusz Cieślik, Sabina Jatta i Tomasz Kuźma - Brązowe, Sławomir Andrzejaszek, Zofia Gosk, Tadeusz Maziarz, Jan Noga, Kazimierz Omozik i Grzegorz Sikora - Srebrne oraz Sebastian Bujara, Andrzej Orzeszek, Helena Twardoch i Jerzy Urban - Złote.

Natomiast Medalami 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej kapituła postanowiła uhonorować: ludzi piłki: Jana Banasia, Józefa Dankowskiego, Jana Jondę, Ryszarda Kałużyńskiego, Jarosława Kaszowskiego, Kamila Kosowskiego, Jana Kowalskiego, Józefa Kubicę, Henryka Latochę, Rainharda Morawca, Teodora Morysa, Stanisława Oślizłę, Marka Piotrowicza, Mariana Ryndaka, Mariana Wasilewskiego i Jan Żurka oraz samorządowców: Łucję Chrzęstek-Bar, Waldemara Dombka, Katarzynę Dzióbę, Macieja Gogullę, Leszka Kołodzieja, Krystynę Kosmalę, Marcina Kotyczkę, Grzegorza Kupczyka, Tadeusza Marszolika, Andrzeja Pilota, Marka Pszonaka, Adama Ramsa, Gintera Skowronka, Adama Wójcika i Leszka Żogałę.

Nie obyło się także bez specjalnych podziękowań samorządowcom i od samorządowców, a gdy już przebrzmiały echa przemówień przyszedł czas na muzykę. Lider zespołu B.A.R. Eugeniusz Loska, prywatnie ojciec znanego z występów na boiskach Tomasza Loski odśpiewał śląskie przeboje, a następnie Beata Mańkowska, artystka związana ze scenami operetkowymi, zaprezentowała minirecital. To był doskonały wstęp do... długich rozmów o piłce czyli tych meczach, które już były i tych które będą, bo piłka łączy wszystkich.

Więcej zdjęć z gali można oglądać TUTAJ.