Śląski ZPN

Ku pokrzepieniu serc czyli Historia 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej

20/03/2020 13:49

W tej niezwykle trudnej i wyjątkowej sytuacji, ku pokrzepieniu serc, publikować będziemy obszerne fragmenty publikacji, która w formie e-booku ukazała się jako Monografia 100-lecia Śląskiego Związku Piłki. Zaczynamy od słowa wstępnego prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryka Kuli.   


- Spektakularne bramki strzelone Związkowi Radzieckiemu przez Gerarda Cieślika w meczu, który zbudował legendę Stadionu Śląskiego. Jedyny jak dotąd wygrany mecz z reprezentacją Anglii. Antoni Piechniczek – selekcjoner z Chorzowa, który dwukrotnie poprowadził biało-czerwonych do mistrzostw świata. Zwycięstwo Polonii Bytom nad Polonią Bydgoszcz podczas pierwszego meczu piłkarskiego rozegranego w Polsce przy sztucznym oświetleniu. Rekordowa frekwencja – ponad 107 tysięcy kibiców – na meczu Górnika Zabrze z Austrią Wiedeń. Pamiętne spotkanie, podczas którego w 1975 roku Orły Górskiego rozniosły 4:1 ówczesnych wicemistrzów świata – Holendrów czy dwa gole, które Ebi Smolarek wbił Portugalczykom w 2006 roku…

Historia śląskiej piłki składa się z ikonicznych miejsc, widowiskowych spotkań, klubowych gigantów i legendarnych piłkarzy. Jednak jej siłą i fundamentem zawsze była codzienna, mozolna praca lokalnych działaczy. Bez tych pasjonatów nie mielibyśmy tylu znakomitych drużyn i wybitnych zawodników, którzy reprezentowali nasz kraj i grali na europejskich boiskach.

Nie mielibyśmy setek klubów, które szkolą i kształtują nowe piłkarskie pokolenia.

Dzięki zaangażowaniu i determinacji tych, którzy przez ostatnie sto lat z pasją tworzyli historię śląskiej piłki, nasz region może poszczycić się nie lada sukcesami. Drużyny stąd 32 razy zdobyły tytuły mistrzowskie, 27 – wicemistrzowskie, a 30 razy plasowały się na trzecim miejscu. Puchar Polski kapitanowie śląskich zespołów wznosili aż 16 razy, a Superpuchar – 3. Mamy jedyny klub w historii polskiej piłki, który doszedł do finału europejskich rozgrywek. W regionie równie prężnie rozwija się piłka nożna kobiet z 15 Pucharami Polski i 21 zdobytymi tytułami mistrzowskimi. Sukcesów nie brakuje również w rozgrywkach futsalowych, o czym świadczy 14 złotych medali, a także 10 Pucharów Polski i 6 Superpucharów.

Śląski Związek Piłki Nożnej działa już od stu lat. Chciałem, aby zarys naszej historii w symboliczny sposób połączył tradycję z przyszłością. Wybrane anegdoty, wydarzenia, kluby i postaci mają przywołać sylwetki wszystkich tych, dzięki którym ten Jubileusz jest możliwy. Wszystkich tych, którzy przyczynili się do zbudowania Związku. Nowatorska forma monografii ma pokazać, że jesteśmy gotowi na nowe wyzwania i mamy w swoich szeregach ludzi, którzy dadzą podwaliny pod przyszłe sukcesy.

Dlatego wszystkim piłkarzom, trenerom, sędziom, działaczom, sympatykom, sponsorom i samorządom – z okazji naszego wspólnego Jubileuszu – pragnę razem z Zarządem złożyć podziękowania. Za trud, wytrwałość i cierpliwość włożone w budowanie sukcesów śląskiej piłki. Jesteście fundamentem Śląskiego Związku Piłki Nożnej i jestem przekonany, że najpiękniejsze karty w jego historii są jeszcze przed nami.

Henryk Kula Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej