Śląski ZPN

Z kart Historii 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej - Prezesi stulecia

3/05/2020 18:21

W siódmym rozdziale Historii 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej - zatytułowanym "Prezesi stulecia" - prezentujemy sylwetki prezesów tworzących historię i legendę śląskiej piłki. Dzisiaj czas na ostatniego prezesa przed II wojną światową - Józefa Żółtaszka.


Józef Żółtaszek (styczeń 1933 – wrzesień 1939)
Urodzony 11 kwietnia 1894 roku w podwieluńskiej wsi Skomlin. Policjant i naukowiec, światowej sławy teoretyk kryminalistyki, należał do politycznej elity II Rzeczpospolitej. Za zasługi w Polskiej Organizacji Wojskowej, walkę w obronie Lwowa podczas wojny polsko-ukraińskiej oraz służbę w Milicji Ludowej i Policji Państwowej, a także za działalność w międzynarodowych stowarzyszeniach naukowych, 6 października 1928 roku mianowany został głównym komendantem Państwowej Policji Województwa Śląskiego.

Od działalności w Policyjnym Klubie Sportowym w Katowicach doszedł do funkcji prezesa Śląskiego OZPN, z którego wyeliminował działaczy niemieckich i oparł zarząd na osobach związanych ze środowiskiem powstańczym. O jego pozycji w międzywojennej Polsce wiele mówi fakt, że jubileuszowy 20. zjazd Polskiego Związku Piłki Nożnej, który odbył się w dniach 16–17 lutego 1935 roku, obradował w Katowicach.

Po wybuchu II wojny światowej, w okresie kampanii wrześniowej w 1939 roku wyjechał na Węgry, gdzie był internowany. Po wojnie wrócił do Polski, zamieszkał w Łodzi i pracował w tamtejszym urzędzie miejskim. Zmarł w Łodzi 10 sierpnia 1949 roku.

Dodajmy jednak, że od lipca do września 1937 roku Józef Żółtaszek został zastąpiony przez Wacław Augusta Wojakowskiego. Jak do tego doszło?

Na znak protestu przeciwko działaniom Polskiego Związku Piłki Nożnej, 25 czerwca 1937 roku, kierowany przez Józefa Żółtaszka zarząd Śląskiego ZPN podał się do dymisji. Kroplą przepełniającą czarę goryczy było odwołanie drugiego z zaplanowanych meczów reprezentacji Kraju Basków, która przyjechała do Polski na zaproszenie Śląskiego ZPN i po meczu z reprezentacją naszego okręgu miała także zagrać w Warszawie. PZPN pod naciskiem władz rządowych sprzeciwił się jednak drugiemu spotkaniu, przez co organizujący pobyt Basków w Polsce Śląski ZPN poniósł poważne straty finansowe. W odpowiedzi PZPN zdyskwalifikował czołowych śląskich działaczy i zawiesił działalność wszystkich władz okręgowych, a 27 lipca wyznaczył na Komisarza Śląskiego OZPN Wacława Augusta Wojakowskiego. Nie miał on jednak możliwości sprawowania władzy, ponieważ 28 sierpnia śląskie kluby ogłosiły strajk, zawieszając wszystkie rozgrywki. Pat trwał do 19 września, bo wtedy na walnym zebraniu Śląskiego OZPN, w którym uczestniczył także ówczesny prezes PZPN Kazimierz Glabisz, zarząd Śląskiego ZPN odzyskał wszystkie prawa i tym samy zakończył się okres sprawowania władzy przez komisarza. A wracając do Wacława Augusta Wojakowskiego odnotujmy, że urodził się 28 maja 1888 w Warszawie. Był prawnikiem i założycielem oraz piłkarzem Cracovii, a także sędzią piłkarskim. Jako współzałożyciel PZPN pełnił w nim funkcje wiceprezesa i skarbnika oraz sekretarza generalnego. Zmarł 21 stycznia 1943 w Kielcach.