Śląski ZPN

Umowa o współpracy ze spółką INQOO w sprawie szkoleń dla trenerów oraz właścicieli klubów i akademii piłkarskich

10/12/2020 11:30

Prezes Henryk Kula i Wiceprezes Jarosław Bryś w imieniu Śląskiego Związku Piłki Nożnej podpisali umowę o współpracy z INQOO spółką z ograniczoną odpowiedzialnością spółką komandytową, reprezentowaną przez Prezesa Grzegorza Szubę.


Celem współpracy jest działanie w zakresie przygotowania, organizacji i przeprowadzenia dwóch czterodniowych szkoleń dla trenerów biorących udział w zajęciach oraz właścicieli lub decydentów klubów i akademii piłkarskich o tematyce „Rozumienie i nauczanie gry”. Szkolenia, dofinansowane z programu Bazy Usług Rozwojowych z funduszów Unii Europejskiej, zostaną zakończone wystawieniem certyfikatu.

- Skąd zainteresowanie spółki INQOO piłką nożną?

- Zacznę od tego, że od wielu lat jako kibic, który w 1998 roku pierwszy raz znalazł się na meczu, na sektorze numer 10 stadionu Ruchu Chorzów, interesuję się piłką nożną – mówi Grzegorz Szuba. - Późniejsze moje życie biznesowe potoczyło się tak, że w minionym roku powstała firma INQOO, która specjalizuje się w szkoleniach i szukaliśmy dziedziny, w której moglibyśmy się rozwijać. Ponieważ kolega w pracy Marcin Stępień jest trenerem piłkarskim i w Burzy Borowa Wieś szkoli młodzież zaszczepił we mnie tę myśl, że możemy coś zrobić w szkoleniu piłkarskiego narybku tym bardziej, że – mówiąc pół żartem, pół serio – mam dwóch synów 2-letnich bliźniaków Witolda i Aleksandra, a mieszkamy w Bytomiu blisko stadionu Szombierek. Zaczęliśmy prowadzić rozmowy ze Śląskim Związkiem Piłki Nożnej, którego przedstawiciel Paweł Grycmann, jest pomysłodawcą programu edukacyjnego dla trenerów i w ten sposób powstał projekt. Został on zatwierdzony przez władze Śląskiego Związku Piłki Nożnej, z którym podpisaliśmy umowę o współpracy.

- Jaki jest wasz cel?

- Naszym celem jest wyszkolić trenerów. Jest to inwestycja średnioterminowa. Już teraz będziemy szkolić trenerów, którzy prowadzą dzieci i młodzież, a to znaczy, że efekty powinniśmy zobaczyć w niedalekiej przyszłości. Startujemy w lutym. Zaczniemy od zajęć teoretycznych w naszych salach wykładowych. Następnie na zajęciach na boisku trenerzy będą mieć okazję do przełożenia teorii na praktykę, co jest niezwykle istotnym punktem całego szkolenia.

- Kto będzie stanowił kadrę szkoleniową?

- Kadra szkoleniowa zostaje ustalana w ścisłej współpracy ze Śląskim Związkiem Piłki Nożnej. Są to bowiem szkolenia, które wymagały licencjonowania i zatwierdzenia programu edukacyjnego. Dlatego jest to w gestii związku i w tym zakresie współpracujemy bezpośrednio z Pawłem Grycmannem, Przewodniczącym Komisji Szkolenia Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz autorem opublikowanej właśnie nowej książki, z której elementy taktyki i szkolenia będą użyte na naszych zajęciach. On zapewnił kadrę szkoleniową, w której będą trenerzy reprezentacji młodzieżowych Marcin Dorna i Bartłomiej Zalewski oraz trenerzy edukatorzy Śląskiego ZPN. Szkolenie jest finansowane z funduszów Unii Europejskiej. Uczestnicy nie ponoszą więc kosztów, a dodatkowo otrzymają bogaty pakiet materiałów szkoleniowych. Zaczynamy szkoleniami w Rekordzie Bielsko-Biała i Akademii Młodej GieKSy Katowice, ale przygotowujemy się już do następnych szkoleń w kolejnych ośrodkach.

- Co zyskają śląscy trenerzy?

- Podniosą umiejętności w trzech kategoriach: wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne. Przekażemy najnowocześniejsze wiadomości dotyczące treningu dzieci i młodzieży. Wskażemy na kluczowe aspekty nauczania poprzez grę, opierając się na realizacji jej zasad. A w kompetencjach społecznych zawrzemy to w jaki sposób rozmawiać z adeptami piłki nożnej, żeby ich zmotywować, zmobilizować. To jest także kwestia podejścia psychologicznego, żeby dzieci chciały w odpowiedni sposób ćwiczyć, a gdy odejdzie zapał co zrobić, żeby wrócił.