Śląski ZPN

I Memoriał Stanisława Grzywaczewskiego pełen emocji i nagród

9/05/2021 15:28

Na boisku Wawelu Wirek, na którym swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał Stanisław Grzywaczewski, rozegrany został I Memoriał Wybitnego Piłkarza Śląska.


Pamięć zawodnika, który grał w juniorskich i młodzieżowych reprezentacjach Polski oraz występował w ekstraklasie w barwach Szombierek Bytom i GKS-u Katowice, uczciły zespoły 10-latków z klubów, w których świętej pamięci Stanisław Grzywaczewski święcił sukcesy jako piłkarz, trener i działacz, a jednocześnie pozostawił po sobie niezatarte wspomnienia. Zmarł w wieku 66 lat 3 grudnia 2018 roku.

Na znakomicie przygotowanej murawie zacięte boje oraz w wiosennej aurze, najpierw w dwóch czterozespołowych grupach eliminacyjnych, a następnie w półfinałach i wreszcie w spotkaniach decydujących o ostatecznej kolejności udział wzięło 8 drużyn. Do finału doszły reprezentacje Podokręgu Katowice prowadzone przez Tomasza Siudka oraz pomagających mu Roberta Brysza i Roberta Łysika. Co ciekawe obydwa zespoły w meczu o pierwsze miejsce stały razem. Nie było też rywalizacji między szkoleniowcami, bo wszystko odbywało się w myśl zasady, że najważniejsza jest radość dzieci.

Odnotujmy jednak, że Podokręg I ostatecznie wygrał z Podokręgiem II 3:1. Wprawdzie to „dwójka” po golu Szymona Michalskiego wyszła na prowadzenie, ale Rafał Konowol bombą z dystansu doprowadził do wyrównania. Piłka odbiła się od wewnętrznej części poprzeczki i spadła na murawę już za linią bramkową. Długo zanosiło się nawet na to, że rozstrzygnięcie nastąpi w rzutach karnych, ale w końcówce Piotr Dyl przechylił szalę zwycięstwa na stronę „jedynki”, a Damian Bochnia w 20 minucie gry, w ostatniej akcji turnieju, w sytuacji sam na sam z bramkarzem skutecznie sfinalizował kontrę swojego zespołu i postawił pieczęć na zwycięstwie.

Odnotujmy jeszcze, że: w meczu o 3 miejsce GKS Katowice pokonał Szombierki Bytom 6:0, w spotkaniu o 5 pozycję Wawel Wirek zwyciężył 2:1 Uranię Ruda Śląska, a w potyczce o 7 miejsce Gwiazda Ruda Śląska wygrała z Grunwaldem Ruda Śląska 3:2.

W tym turnieju, co podkreślił Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula, dziękując organizatorom i gratulując uczestnikom, nie był jednak pokonanych. Dlatego medale z rąk Henryka Kuli oraz Stefana Mleczki – Prezesa Podokręgu Katowice, Teodora Wawocznego – Członka Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej i Tadeusza Bizonia - Wiceprezesa Podokręgu Katowice otrzymali wszyscy zawodnicy, a każdy zespół został uhonorowany pamiątkową plakietą.

Ponadto indywidualne nagrody otrzymali najlepsi zawodnicy z każdej drużyny: Dominik Świerc z Grunwaldu, Mateusz Głąbik z Gwiazdy, Konrad Bielecki z Uranii, Wojciech Pańtak z Wawelu, Ksawery Chudy z Szombierek, Igor Kozłowski z GKS-u Katowice oraz Bartosz Halamus z Podokręgu II i Aron Staś z Podokręgu I. Wyróżniona została także jedyna zawodniczka Victoria Holeczek, grająca w drużynie Wawelu.

Były też puchary dla czterech najlepszych drużyn, które odebrali kapitanowie zespołów walczących do końca o medale.

Nie zabrakło również pamiątkowych nagród dla bezpośrednich organizatorów Memoriału na czele z Piotrem Buchcikiem oraz Arkadiuszem Grzywaczewskim, który w imieniu rodziny patrona turnieju – synów i wnuków oraz wnuczek podziękował za uczczenie pamięci Stanisława Grzywaczewskiego i wyraził nadzieję, że te zawody wejdą na stałe do kalendarza Śląskiego Związku Piłki Nożnej.     

Zdjęcia z turnieju można oglądać TUTAJ.    

A oto składy uczestników I Memoriału Stanisława Grzywaczewskiego:
Podokręg I Katowice: Natan Maroń, Piotr Dyl, Aron Staś, Borys Lewandowski, Rafał Konowol, Jakub Stańczyk, Kamil Fischner, Błażej Rudzki, Damian Bochnia. Trenerzy Tomasz Siudek, Robert Brysz i Robert Łysik.
Podokręg II Katowice: Bartosz Halamus, Hubert Bromboszcz, Grzegorz Laszczyk, Wiktor Sypuła, Filip Tąder, Jakub Waziński, Szymon Michalski, Kan Knapik, Maksymilian Musioł, Maciej Gnutek. Trenerzy Tomasz Siudek, Robert Brysz i Robert Łysik.
GKS Katowice: Jakub Kozdraś, Oliwier Kower, Dominik Borończyk, Alex Stępień, Mateusz Sudolski, Tomasz Mikłasz, Igor Kozłowski, Szymon Jagodziński, Wiktor Kośmider, Patryk Krzyżaniak. Trener Robert Nowak.
Szombierki: Mateusz Wylegała, Michał Kiełkucki, Mikołaj Cholewa, Dylan Tabor, Michał Fricowski, Jakub Przybyła, Ksawery Chudy. Trener Zenon Chudy.
Wawel: Igor Rogalski, Tymoteusz Wołk, Bartłomiej Zając, Wojciech Cichy, Aleksander Lukaszczyk, Wiktor Sójka, Wojciech Pańtak, Victoria Holeczek, Dominik Garula, Brayan Warkocz, Jakub Hadała, Aleks Franke. Trenerzy Robert Nowak i Marek Flige.
Urania: Wojciech Malinowski, Nikodem Pecyna, Konrad Bielecki, Marcel Matura, Filip Kuc, Mateusz Cieluch, Szymon Połap, Bartłomiej Cichoń, Dominik Podstawski, Jakub Chmiel, Michał Kobierski, Jan Matura. Trener Marek Czerwonka.
Gwiazda: Wojciech Zdebel, Eryk Franosz, Tymoteusz Kempa, Mateusz Głąbik, Kacper Kostorz, Filip Radzik, Szymon Zając, Dominik Ryszka, Kamil Mól, Dominik Markiewicz. Trener Mateusz Nowicki.
Grunwald: Marcin Godlewski, Wojciech Androsz, Nataniel Kowalcze, Kacper Sarnat, Filip Pytka, Michał Seroka, Krzysztof Chmurek, Jan Górka, Filip Szafron, Dominik Świerc, Karol Szlosarek, Igor Dera, Bartosz Gawenda. Trener Michał Jendryczko.
Sędziowali: Marek Walkiewicz, Janusz Biront, Patryk Skawiński.