Śląski ZPN

Na progu Śląskiej Akademii Piłkarskiej

30/08/2021 20:32

Przed nami nie tylko nowy rok szkolny, ale także otwarcie nowego rozdziału w szkoleniu dzieci z małych klubów, czyli start Śląskiej Akademii Piłkarskiej współfinansowanej ze środków budżetowych Urzędu Marszałkowskiego.


Na spotkaniu z przedstawicielami klubów, z których dzieci przeszły przez eliminacje i zakwalifikowały się do Śląskiej Akademii Piłkarskiej, Henryk Kula zapoznał działaczy z ideą i zasadami funkcjonowania nowatorskiego trzyletniego programu. Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej przedstawił także propozycję umowy, dzięki której zawodnicy wypożyczeni zostaną do drużyny, która wiosną jako Śląski Związek Piłki Nożnej zostanie zgłoszona do rozgrywek w kategorii D2 Młodzik Młodszy.

- Dobro małych klubów leży nam bardzo na sercu – podkreślił Henryk Kula. - Ten program i sportowy i edukacyjny jest przede wszystkim dla dzieci. Chcemy im zapewnić wyrównanie szans i rozwój, ale także jest on dla klubów z małych miejscowości, bo w nich rodzą się przyszli reprezentanci Polski, a my chcemy im pomóc. Jestem przekonany, że nasza Akademia będzie szkolić bardzo dobrych piłkarzy.

O szczegółach programu sportowego mówił Trener Koordynator Śląskiego Związku Piłki Nożnej Damian Galeja, który przedstawił wstępny harmonogram zajęć. 4 września rozpoczną się na AWF-ie Katowice badania, które pozwolą poznać profil motoryczny zawodnika, a treningi ruszą 8 września na Stadionie Śląskim.

- We wrześniu będziemy trenować od godziny 17.30 – powiedział Damian Galeja. - Dni treningowe to: poniedziałek, środa, piątek. Do końca października zgodnie z umową ze Stadionem Śląskim zajęcia odbywać się będą na naturalnej trawie, a później w zależności od pogody, bo do dyspozycji jest także sztuczna nawierzchnia. W rundzie jesiennej zawodnicy będą mogli grać w swoich macierzystych klubach, ale mamy prośbę, żeby terminy tych spotkań nie kolidowały z treningami Śląskiej Akademii Piłkarskiej. We wrześniu mamy też w planie test kompetencji, bo od października zawodnicy i ich rodzice będą współpracować z psychologiem sportu, który będzie do ich dyspozycji w piątki. Po każdym treningu zawodnik przed wyjściem do domu zawodnik będzie otrzymywał posiłek regeneracyjny, tak skomponowany, po tych badaniach i testach kompetencji, dla każdego zgodnie z potrzebami jego organizmu i preferencjami indywidualnej diety. Będzie on tak przygotowany, żeby zawodnik mógł go zjeść w trakcie podróży do domu.

Damian Galeja podkreślił także bardzo ważną rolę rodziców w tym projekcie i oddał głos trenerowi Mateuszowi Skwirutowi, który od strony szkoleniowej odpowiada za realizację programu.

- Chłopcy będą funkcjonować w bardzo profesjonalnych warunkach – dodał Mariusz Skwirut. - Zaczynać będą za każdym razem 30-minutowym przygotowaniem motorycznym. Następnie będzie 90-minutowa jednostka treningowa przy udziale, co jest istotne, trzech stałych trenerów i dwóch stażystów z AWF-u czy z kursów trenerskich. Do tego dochodzi analiza materiału nagranego z drona, specjalistyczne zajęcia bramkarskie, dodatkowe zajęcia z motoryki, żeby pracować nad stwierdzonymi podczas badań motorycznych deficytami zawodników. Będą oni mieli także zadania domowe, żeby realizowali program prewencji urazów, zapobiegania urazów czy wyprowadzania deficytów ruchowych. Jeżeli dodamy do tego pomysł z dedykowanymi posiłkami po treningu to muszę powiedzieć, że z czymś takim się wcześniej nie spotkałem. Uważam, że taka profesjonalizacja zajęć na etapie młodzika to naprawdę wyjątkowa sprawa.

W dyskusji Prezesów mocno zabrzmiał głos Gerarda Przybyły z GMKS 21 Nędza, który stwierdził, że choć przekazuje do Akademii najlepszego zawodnika swojego klubu to sam fakt, że rodzice deklarują się na takie duże poświęcenie, to on się podpisuje dwoma rękami pod tym projektem. Widzi bowiem szansę dla tego zawodnika, a jednocześnie dla swojego klubu, bo to dziecko, które ma teraz 11 lat po przejściu trzyletniego programu Akademii wyjdzie z niej jako ukształtowany piłkarsko zawodnik. Swoje głosy do dyskusji wnieśli także: Marek Cyran z LKS 07 Markowice, Tomasz Komedera z Orła Kozy, Dariusz Górecki z Sokoła Olsztyn, Paweł Knapik z Orła Bobrowniki, Mirosław Ustaszewski z Wisły Strumień i Jacek Wachtarczyk ze Spójni Zebrzydowice. Oprócz tych klubów swoich zawodników w Akademii będą miały również: Znicz Kłobuck, Unia Ząbkowice, LKS Rudołtowice-Ćwiklice, Forteca Świerklany, Górnik Boguszowice, Akademia Piłkarska ZONe Football, KS Panki, UKS Stowarzyszenie Piłkarsko-Siatkarskie Wola i MLKS Woźniki.