Śląski ZPN

Wyjątkowy dzień w historii Skry Częstochowa

20/09/2021 23:20

Najbardziej uroczysty dzień w roku jubileuszu 95-lecia Skry Częstochowa rozpoczął się od remisu 2:2 w meczu oldbojów klubu spod Jasnej Góry z rówieśnikami z Górnika Zabrze, a zakończył się zwycięstwem 2:1 pierwszoligowej drużyny Jakuba Dziółki w Gdyni z Arką.


Pomiędzy tymi spotkaniami w restauracji Złote Arkady pokolenia „skrzaków” miały okazję w towarzystwie wyjątkowych gości powspominać najpiękniejsze chwile częstochowskiej i polskiej piłki. Za stołem prezydialnym usiedli bowiem między innymi Henryk Kula – Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, a zarazem Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz Andrzej Strejlau – Przewodniczący Klubu Seniora Polskiego Związku Piłki Nożnej i wybitny trener, a także znany komentator telewizyjny.

Na sali aż skrzyło się od piłkarskich gwiazd, bo na zaproszenie Jerzego Miedzińskiego – Przewodniczącego Klubu Seniora Skry Częstochowa, obchodzącego 10-lecie istnienia, odpowiedzieli: Zygmunt Anczok, Jan Banaś, Jan Domarski, Lesław Ćmikiewicz, Jan Kowalski, Jerzy Kraska, Henryk Latocha, Zbigniew Myga, Stanisław Oślizło, Andrzej Szarmach, Jan Urban i Władysław Żmuda oraz Dariusz Górski - syn Trenera 100-lecia Polskiej Piłki.

Był to także znakomity czas, żeby uhonorować najbardziej zasłużonych dla Skry. Złotymi Medalami Za Zasługi dla Piłki Nożnej odznaczeni zostali Jan Lis i Stanisław Sączek. Złote Honorowe Odznaki Polskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Euzebiusz Biel, Zbigniew Frej i Ryszard Nowakowski. Srebrne Odznaki Honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej przyznano: Tadeuszowi Kapicy, Edwardowi Wojtali i Arturowi Szymczykowi, a Brązową Odznakę Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej odebrał Tomasz Łuszcz. Ponadto na ręce Prezesa Skry Artura Szymczyka został przekazany pamiątkowy dyplom ozdobny upamiętniający jubileusz 95-lecia klubu.

Nie zabrakło także Odznak Honorowych Śląskiego Związku Piłki Nożnej, które Henryk Kula wręczał w towarzystwie Wiceprezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej jednocześnie Prezesa Podokręgu Częstochowa i równocześnie Prezesa Skry Częstochowa Artura. Złote otrzymali: Mirosław Bukalak, Tomasz Śledzikowski i Mariusz Wieczorek. Srebrne przyznano: Zdzisławowi Cieślińskiemu, Lechowi Małagowskiemu, Marcie Mice, Zbigniewowi Nowakowi, Jarosławowi Nowakowskiemu i Marcinowi Skoczkowi, a Brązowymi wyróżniono: Bartosza Błacha, Mariusza Czoka, Ryszarda Dobosza, Jacka Freja, Konrada Geregę, Piotra Kasztelana, Aleksandrę Kmieć, Janusza Kościańskiego, Jerzego Lasaka, Lecha Mostela, Dawida Niedbałę, Piotra Noconia, Adama Olejnika, Łukasza Pietrasińskiego, Jacka Rokosę i Jerzego Walaska.

Ponadto Henryk Kula na ręce Artura Szymczyka przekazał zarówno jubileuszowy grawerton z symbolicznym czekiem na zakup sprzętu sportowego jak i ozdobny dyplom gratulacyjny z okazji awansu do I ligi. Zwykle taka ceremonia ma miejsce w pierwszym meczu po awansie rozgrywanym na swoim boisku, ale Skra „skazana” na grę na wyjazdach nie może się doczekać takiej chwili więc jubileusz z tak zacnymi gośćmi w roli świadków tego historycznego momentu był doskonałą okazją do przekazania gratulacji i dowodu uznania.

- Miło mi, że byli zawodnicy i działacze Skry, ci którzy tworzyli historię tego klubu, nadal są aktywni identyfikują się z naszym klubem – stwierdził Artur Szymczyk. - Cieszę się, że z nami dyrektor MOSiR-u Tomasz Łuszcz, z którym przed laty miałem okazję zagrać w jednej drużynie i choć jej za bardzo swoją obecnością na boisku nie pomogłem to jestem dumny, że mam wspólny występ z Tomkiem w Skrze. Ważna jest także dla mnie osobiście obecność Jana Bzowego, który popchnął mnie w te struktury działaczowskiego i był moim mentorem, mówiąc: spróbuj. Dzięki niemu poniekąd dzisiaj jestem Wiceprezesem Śląskiego Związku Piłki Nożnej i kieruję piłką częstochowską. Dodam jeszcze, że ponieważ takie imprezy jak gale jubileuszowe planuje się ze znacznym wyprzedzeniem, a kalendarz piłkarski w dobie transmisji telewizyjnych zmienia się z tygodnia na tydzień, spora część odznaczonych w momencie tej gali była w Gdyni na meczu z Arką. Tam reprezentowali Skrę. Przekażemy im więc te odznaczenia w klubie przy najbliższej okazji choć zdaję sobie, że może już nie być wtedy z nami tak wybitnych osobistości, wręcz legend śląskiej i polskiej piłki zaczynając od złotych medalistów Igrzysk Olimpijskich z 1972 roku w Monachium, gdzie zaczynała się tworzyć historia „Orłów Górskiego”, a kończąc na Janie Urbanie, aktualnym trenerze Górnika Zabrze. To zaszczyt, że właśnie takie gwiazdy przybyły do Częstochowy świętować z nami nasz jubileusz.

Na zakończenie części oficjalnej Henryk Kula podziękował jeszcze prowadzącemu galę Jerzemu Miedzińskiemu wręczając mu specjalną dedykację oraz podziękowania za działalność w Klubie Seniora Skry. Gratulacje złożyli mu również Lesław Ćmikiewicz z Janem Domarskim w imieniu „Orłów Górskiego” oraz Stanisław Oślizło z Janem Banasiem i Henrykiem Latochą w imieniu Górnika Zabrze. Nie zabrakło także życzeń spośród, których te, żeby sukcesy przerosły oczekiwania przyjęte zostały największymi brawami. A po nich wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia i czekając na komunikat końcowy z meczu w Gdyni rozpoczęli kuluarowe rozmowy, zbieranie autografów i robienie fotek, które stanowić będą cenną pamiątkę.

Oldboje Skry Częstochowa – Oldboje Górnika Zabrze 2:2
1:0 – Antoniak, 10 min, 1:1 – Korbel, 20 min, 1:2 – Juszczyk, 40 min, 2:2 – Antoniak, 50 min.
SKRA: Mrożek – Mękarski, Kuban, Łuszcz, Berger, Szecówka, K. Lazik, Wieczorek, Antoniak, Skoczek, Łopaciński oraz Nogalski, Nowak, Dawidowski, R. Lazik, Krużycki, Szymczyk, Kot, Pusty.
GÓRNIK: Czarniecki – Orzeszek, Przybyła, Ozga, Gajecki, Ogoński, Staniszewski, Radler, Kapciński, Jaworski, Korbel oraz Juszczyk, Drewniok, Zarzycki, Gwosdek, Joachim, Przydacz, Jusiewicz, Perek, Kosiński, Pieczyński, Gruszecki.

Więcej zdjęć można oglądać TUTAJ.