Śląski ZPN

12-latkowie Rekordu z Pucharem Prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej

3/02/2022 19:46

Turniej Finałowy Halowych rozgrywek o Puchar Prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej był niezwykle emocjonujący i stał na wysokim poziomie.


Ostatecznie główne trofeum z rąk Henryka Kuli odebrali 12-latkowie Rekordu, ale wszyscy uczestnicy turnieju rozegranego w hali Zespołu Szkół imienia Adama Mickiewicza w Lublińcu w pełni zasłużyli na medale i nagrody otrzymane podczas ceremonii zakończenia zawodów.

Zacznijmy jednak od początku, bo już na starcie Prezes Podokręgu Lubliniec Krzysztof Olczyk i Burmistrz Lublińca Edward Maniura, witając zawodników i kibiców podkreślili znaczenie rozgrywek. A ich temperatura rosła z każdą minutą 25-minutowych spotkań.

Listę strzelców otworzył Adam Laskoś, bo zawodnik Rekordu Bielsko-Biała w pierwszym półfinale dał swoim kolegom sygnał do kanonady, na którą zespół GKS-u Jastrzębie nie potrafił znaleźć odpowiedzi. Konto bielszczan rosło po trafieniach Konrada Duźniaka, Mikołaja Pogwizda i Łukasza Górala, a Adam Laskoś chwilę po tym jak trafił piłką w poprzeczkę poprawił celownik i swoim drugim golem przypieczętował zwycięstwo zespołu Mariusza Gąsiorka oraz awans do finału.

Drugi półfinał był wyrównany, a prowadzenie zdobyte przez Rozwój po trafieniu Filipa Kordaczki-Matysiaka w 14 minucie gry utrzymało się przez 5 minut. Ostatnie słowo, a raczej całe zdanie, należało już jednak do Górnika Zabrze. Podopieczni Łukasza Bagsika i Adriana Świtały, zachowali więcej sił na finisz i Marcin Cieślik w 19 minucie doprowadził do wyrównania, a następnie Szymon Olszowy w odstępie 36 sekund dwukrotnie pokonał Mikołaja Zalewskiego i zabrzanie cieszyli się z wygranej 3:1.

Najbardziej zacięty okazał się mecz o trzecie miejsce, w którym GKS Jastrzębie już w 30 sekundzie po golu Aleksa Wójtowicza wyszedł na prowadzenie, ale w 15 minucie Rozwój wyrównał po uderzeniu Macieja Wójcika i do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne. Pierwszym wykonawcą był Stanisław Maleta, ale bramkarz GKS-u Tymoteusz Brzoza sparował piłkę na słupek i nie dał się pokonać. Skutecznie uderzył natomiast Szymon Gardjan i po pierwszej kolejce było 1:0 dla jastrzębian. W drugiej serii zarówno Maciej Wójcik jak i Alex Wójtowicz okazali się skuteczni. Wystarczyło jednak, że w trzeciej kolejce Adam Kowalewski trafił w słupek, żeby jastrzębianie już bez konieczności strzelania trzeciego karnego mogli się cieszyć z wygranej.

W finale także walka była emocjonują i trzymała w napięciu do ostatniej sekundy. Przeważający Górnik nie potrafił znaleźć sposobu na efektownie broniącego Adriana Mokrosza i kierowaną przez niego defensywę. Za to na bielszczanie im bliżej końca meczu tym niebezpieczniej kontrowali. W 18 minucie po strzale Łukasza Górala jeszcze Szymon Gwóźdź zdołał wybić piłkę z linii bramkowej, ale na 101 sekund przed końcem spotkania bielszczanie wyprowadzili zabójczą kontrę. Tym razem Łukasz Góral zagrał do Adama Laskosia, a ten strzałem do pustej bramki przechylił szalę zwycięstwa na stronę Rekordu. Zabrzanie wprawdzie wycofali bramkarza i rzucili się do odrabiania straty, ale nie dość, że nie zdołali wyrównać, to w ostatniej sekundzie meczu po strzale Konrada Duźniaka z połowy boiska lotny bramkarz Górnika Mikołaj Jałowiecki nie zdołał zatrzymać piłki, która drugi raz znalazła się za linią bramkową bramki zabrzan i wszystko było już jasne.

Wręczający medale i nagrody Prezesi Podokręgów: Częstochowa – Artur Szymczyk, Zabrze – Jarosław Bryś, Sosnowiec – Józef Grząba, Katowice – Stefan Mleczko, Bytom – Tomasz Wyszyński i Wiceprezes Podokręgu Rybnik Leszek Brzoza, a także Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Śląskiego ZPN Herbert Jatta oraz lublinieccy gospodarze turnieju Prezes Podokręgu Lubliniec Krzysztof Olczyk i Burmistrz Lublińca Edward Maniura byli pełni uznania dla umiejętności, a także zaangażowania i woli walki zawodników z rocznika 2010. Podkreślił to także fundator głównej nagrody Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula wręczając okazałe trofeum zespołowi Rekordu. Dodatkową atrakcją były wejściówki dla drużyn uczestniczących w lublinieckim turnieju na mecz Polska – Węgry w ramach eliminacji Mistrzostw Europy U21 zaplanowanego na 29 marca w Zabrzu. 

Półfinały:
Rekord Bielsko-Biała – GKS Jastrzębie 5:0
1:0 – Laskoś, 2:0 – Duźniak, 3:0 – Pogwizd, 4:0 – Góral, 5:0 – Laskoś.
Rozwój Katowice – Górnik Zabrze 1:3
1:0 – Kordaczka-Matysiak, 1:1 – Cieślik, 1:2 – Olszowy, 1:3 – Olszowy.

Mecz o III miejsce:
Rozwój Katowice – GKS Jastrzębie 1:1, w karnych 1:2
0:1 – Wójtowicz, 1:1 – Wójcik; w karnych: Maleta (obronił bramkarz) – 0:1 – Gardjan; 1:1 – Wójcik – 1:2 – Wójtowicz; Kowalewski (w słupek).
Sędziowali: Maciej Kuropatwa i Jakub Figler.
ROZWÓJ: M. Zalewski; Kowalewski, Wójcik, Maleta, Benek oraz Kordaczka-Matysiak, Szczygielski. Trener Paweł Kwiatkowski.
GKS: Brzoza; K. Zalewski, Gardjan, Wójtowicz, Miąsko oraz Świst, Babczenko, Dziądziakowski, Sądej, Olszewski. Trener Tomasz Kocerba.

Finał
Rekord Bielsko-Biała – Górnik Zabrze 2:0
1:0 – Laskoś, 2:0 – Duźniak.
Sędziowali Mateusz Piszczelok i Maciej Kuropatwa.
REKORD: Mokrosz; Grabski, Stokłosa, Duźniak, Góral oraz Zioło, Laskoś, Pogwizd, Barcik, Rodak. Trener Mariusz Gąsiorek.
GÓRNIK: Kościsty; Jałowiecki, Gwóźdź, Olszowy, Kustra oraz Fidler, Cieślik, Gansty, Ozga, Bajerski. Trenerzy Łukasz Bagsik i Adrian Świtała. 

Więcej zdjęć z finału można oglądać TUTAJ i TUTAJ.