Śląski ZPN

Losowanie par półfinałowych w poniedziałek o godzinie 11.00

12/05/2022 12:00

To bez wątpienia ewenement i duże zaskoczenie, albo jak kto woli potwierdzenie tego, że „Puchar rządzi się swoimi prawami”.


Na półfinałowym etapie rozgrywek o Puchar Polski na szczeblu Śląskiego Związku Piłki Nożnej znalazły się bowiem dwie drużyny z klasy okręgowej, czyli wicelider grupy Skoczowsko-Żywieckiej Tempo Puńców i plasujący się 5. pozycji w grupie Katowicko-Sosnowieckiej GKS GieKSa II Katowice. Obok nich w czwórce kandydatów do finału, w którym gra toczyć się już będzie o trofeum, 40 tysięcy złotych oraz prawo występu na szczeblu centralnym znalazły się jeszcze trzecia drużyna Zina IV Liga – Grupa II Unia Turza Śląska oraz piąty zespół III ligi Rekord Bielsko-Biała, jednocześnie obrońca trofeum.

Wprawdzie w historii najnowszej pucharowych rozgrywek na pułapie wojewódzkim mamy zapis, że zwycięzcą rywalizacji została Skra II Częstochowa nominalnie w sezonie 2012/13 występująca w klasie A, ale pod tym szyldem krył się ówczesny III-ligowiec. Najpełniej świadczy o tym fakt, że gola dającego zwycięstwo 1:0 w 114 minucie finałowego spotkania z Rekordem 9 lat temu strzelił znany z ekstraklasowych boisk Marcin Chmiest, mający wtedy na swoim koncie 13 goli dla pierwszej drużyny spod Jasnej Góry.

Dodajmy jeszcze, że w ostatnich 10 sezonach po trofeum sięgali ponadto III-ligowe: Rekord Bielsko-Biała 3-krotnie (w latach: 2017, 2019 i 2021), Pniówek 74 Pawłowice 2-krotnie (w latach 2014 i 2020), GKS 1962 Jastrzębie (w 2016 roku), Grunwald Ruda Śląska (w 2015 roku) i Polonia Łaziska Górne (w 2012 roku) oraz IV-ligowy Śląsk Świętochłowice (w 2018 roku).

Czy doczekamy się zdobywcy Pucharu Polski z klasy okręgowej? A może Rekord pierwszy raz obroni trofeum? Wiele zależeć będzie od losowania, które odbędzie się w siedzibie Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Będzie je można śledzić w poniedziałek o godzinie 11.00. Wtedy poznamy pary półfinalistów, którzy zagrają 1 czerwca oraz potencjalnego gospodarza finału zaplanowanego na 8 czerwca. Oczywiście obowiązywać będzie zasada, że zespół z niższej klasy podejmować będzie drużynę wyżej notowaną więc losowanie gospodarza finału będzie miało znaczenie tylko w przypadku awansu do finału dwóch drużyn z klasy okręgowej. Niemożliwe? W słowniku prawdziwego kibica piłki nożnej nie ma takiego słowa.