Śląski ZPN

Etyka i fair play na pierwszym planie

19/05/2022 13:05

Rzecznik Etyki Polskiego Związku Piłki Nożnej Ksiądz Doktor Habilitowany Jerzy Kostorz rozpoczął nowatorski projekt.


W sali wykładowej Akademii Wychowania Fizycznego ruszył cykl wykładów, których tematem jest Etyka i Fair play z perspektyw działalności Polskiego Związku Piłki Nożnej. Inauguracyjne spotkanie z udziałem zawodników i trenerów otworzył Rektor katowickiego AWF-u profesor doktor habilitowany Grzegorz Juras oraz Wiceprezes PZPN i jednocześnie Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula.

Wśród wykładowców poczesne miejsce zajął profesor doktor habilitowany Józef Lipiec z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, trzykrotnie uhonorowany Wawrzynem Olimpijskim w dziedzinie literatury. Mówił on roli i znaczeniu kodeksów etyki Polskiego Związku Piłki Nożnej. Po nim głos zabierali: doktor habilitowany Krzysztof Pezdek z AWF-u Wrocław z rozprawą o etycznej odpowiedzialności w sporcie z perspektywy zawodnika, sztabu szkoleniowego, działacza i kibica; doktor Tomasz Bohdana z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, zwracającego uwagę na faule werbalne w piłce nożnej oraz doktor habilitowany Tomasz Michaluk w wygłoszonym online wykładzie o etyce w e-sporcie.

Ważną częścią konferencji była także dyskusja, po której Dyrektor Szkoły Trenerów PZPN doktor Paweł Grycmann przedstawił wzorce komunikacji na linii trener – zawodnik – rodzic.

- Bardzo się cieszę, że ta konferencja trafiła pod nasz dach – powiedział Grzegorz Juras. - Życzę powodzenia prelegentom i mam nadzieję, że obecna na sali młodzież, zgodnie z naszym hasłem, że jesteśmy szkołą mistrzów, będzie to też kiedyś wasza uczelnia.

- Witam bardzo serdecznie i cieszę się, że pierwsze spotkanie tej nowej formuły odbywa się na Śląsku – stwierdził Henryk Kula. - Myślę, że nie bez powodu, bo przecież już w tym roku drużyny z naszego regionu zdobyły dwa Puchary Polski – Raków Częstochowa w piłce nożnej i Rekord Bielsko-Biała w futsalu. Szansę na obronę trofeum ma także kobiecy zespół Czarnych Sosnowiec, a do tego dochodzą pewne już choć jeszcze nie wiadomo kto z jakiego kruszcu medale mistrzostw Polski w każdej z tych dyscyplin. U podstaw tych sukcesów na pewno leżą zasady fair play, ale często mówiąc o nich wiemy jakie one są, ale nie zawsze łatwo je stosować na co dzień. Jestem przekonany, że po tej konferencji będzie nam wszystkim łatwiej i myślę, że wszyscy będziemy zadowoleni wprowadzając je w życie.

Wykładom przysłuchiwali się także: Prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej Tomasz Garbowski, będący sekretarzem Fundacji Piłkarstwa Polskiego, Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego katowickiego AWF doktora Wiesław Garbaciak, Dyrektor Administracyjny AWF Katowice doktor Krzysztof Nowak, wieloletni Kierownik Zakładu Piłki Nożnej AWF Katowice doktor Władysław Szyngiera.

- Pomysł na zorganizowanie takich konferencji kiełkował wiele lat – mówi Jerzy Kostorz. - Kiedy nawet nie myślałem o tym, że będę Rzecznikiem Etyki PZPN, bo tę funkcję pełnię od września ubiegłego roku, już czułem, że ta tematyka jest dla mnie ważna. Jestem księdzem. Pracuję na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego i w moich publikacjach czy konferencjach starałem się łączyć sport, edukację, życie, wiarę, ewangelizację z ideą fair play. To jest ciągle ważne i aktualne dlatego trzeba o nim mówić głośno. Tym bardziej, że więcej i głośniej mówi się o wypaczeniach i błędach niż o dobrych stronach. Dlatego warto pokazywać to co dobre i o tym co pozytywne, co możemy jeszcze dobrego zrobić. Wykład oparłem więc na trzech zasadach fundacji: wiedzieć, być i działać.

- Czy ksiądz był piłkarzem?

- Grałem, a raczej trenowałem piłkę nożną, ale amatorsko. Występowałem dwa sezony w lidze okręgowej w zespole LZS Jaryszów, niedaleko Strzelec Opolskich. Ponadto cały okres seminarium uganiałem się – w dobrym tego słowa znaczeniu – za piłką. Zawsze on była mi bliska od najmłodszych lat. Kibicuję wszystkim sportowcom z Opolszczyzny, szczególnie Odrze, ale mocno związany jestem także z Kubą Błaszczykowskim więc kibicowałem i Borussii Dortmund i teraz Wiśle Kraków, więc znam zarówno radość po zwycięstwie jak i gorzki smak porażki. To wszystko są elementy sportu, a umiejętność podniesienia się po porażce także jest częścią życia sportowca.

- Gdzie będą następne spotkania dotyczące etyki i fair play z perspektywy działalności PZPN?

- Kiedy zostałem Rzecznikiem Etyki i przeczytałem „zakres działalności” to dotarło do mnie, że jednym z wyraźnie podkreślonych zadań jest promocja wartości etycznych. Dlatego właśnie wymyśliłem taki cykl konferencji, które dwie odbywać się będą wiosną, a dwie jesienią i mam nadzieję, że dotrę z nimi do wszystkich związków wojewódzkich, ale korzystając z gościnności AWF-ów albo Wydziałów Teologicznych. Zaczęliśmy w Katowicach, a jutro spotykamy się na AWF-ie w Krakowie. Może łatwiej byłoby zacząć od Opola, ale pół żartem pół serio nie chciałem, żeby ktoś mi powiedział, że robię coś dla siebie, a mówiąc całkiem poważnie uważam, że te dwa wojewódzkie związki są potężne oraz stanowią „ikony” piłki nożnej i wychowania fizycznego.

Więcej zdjęć można oglądać TUTAJ.