14-latkowie z awansem do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

31/05/2022 15:24

Ostatni mecz fazy eliminacyjnej Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich, w kategorii U14 miał ogromne znaczenie dla dalszych losów reprezentacji Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Podopieczni Marcina Berezy i Marcina Stępnia na spotkanie z rówieśnikami z Opolskiego Związku Piłki Nożnej wyszli ze świadomością, że po pierwsze potrzebują zwycięstwa, a po drugie musieli czekać na wynik spotkania Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej z Małopolskim Związkiem Piłki Nożnej. Wszystko skończyło się jednak pomyślnie dla naszych reprezentantów, którzy na głównej murawie stadionu w Lublińcu wygrali 3:1, a następnie stanęli na środku boiska i wpatrywali się w... ekran komórki trenera, czekając na ostatni gwizdek meczu przeciwników. Ponieważ w nim zespół z Małopolski udowodnił, że w tej grupie jest najlepszy i wygrał 1:0 wyjazdowe spotkanie tym samym otworzył drużynie Śląskiego Związku Piłki Nożnej drogę turnieju finałowego Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Nie znaczy to jednak, że wszystko od początku układało się po myśli naszych reprezentantów. Wręcz przeciwnie. Nie dość, że w pierwszej połowie nie potrafili swojej piłkarskiej przewagi udokumentować trafieniem to jeszcze w 34. minucie gry nadziali się na kontrę. Goście wykorzystali sytuację sam na sam z Oliwierem Mrożkiem i na przerwę schodzili prowadząc 1:0.
Na drugą połowę (grano 2x40 minut) Marcin Bereza wysłał w bój jedenastkę, w której dokonał jednej zmiany. Za Szymona Bogusza wszedł Maciej Ruszkiewicz i nie tylko wzmocnił środek pola, ale przełamał strzelecką niemoc. To on bowiem w 55. minucie strzałem z 16. metra posłał piłkę do siatki rywali. W 67. minucie jego śladem poszedł Adam Ciućka, który wykorzystał fakt, że bramkarz rywali naciskany przez Kamila Małotę źle wybił piłkę, ale najważniejsze, że ten błąd został wykorzystany.

Rosnącą przewagę udokumentował Dawid Tabacarz, który w 70. minucie ustalił wynik spotkania, posyłając z bliska piłkę do pustej bramki po płynnej akcji zespołu. Adam Ciućka zagrał do Kamila Małoty ten znalazł się oko w oko z bramkarzem, który zdołał odbić futbolówkę, ale przy dobitce był już bezradny. Wygrał za to w 76. minucie pojedynek sam na sam z Kamilem Małotą, ale niczego to już w obrazie tego spotkania nie zmieniło.

Końcowy efekt jest taki, że reprezentacja Śląskiego Związku Piłki Nożnej zakończyła rozgrywki eliminacyjne na drugim miejscu w tabeli i tym samy zdobyła awans do turnieju finałowego Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i na przełomie czerwca i lipca zagra w Tarnowie o Puchar Kazimierza Deyny.