14/06/2022 14:00
Natasza Szczotka na Stadionie Narodowym poprowadziła UKKS Katowice po Puchar Tymbarku Foto. UKKS Katowice

W kategorii U10 największych w Europie rozgrywek „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” najlepsza okazała się drużyna UKKS Katowice.

Podopieczne Marzeny Patryarchy i Tomasza Nawrockiego najpierw na murawie stadionu Hutnika Warszawa w eliminacjach pokonały rówieśniczki z: Tęczy Bydgoszcz 5:1, Stali Łańcut 4:1 i Stomilu Olsztyn 12:0, a następnie w fazie pucharowej w ćwierćfinale wygrały z KS AZS UJ Kraków 4:0 i w półfinale zwyciężyły AP Lotos Gdańsk 6:0, dzięki czemu dotarły do finału.

Na mecz ze Ślęzą Wrocław, na płytę Stadionu Narodowego, katowiczanki: w składzie: Antonina Wojdecka, Nela Dobrzyńska, Oliwia Kluk, Maja Gąsior, Zuzanna Bubula, Natasza Szczotka, Julia Lyska, Kamila Jaworska, Zuzanna Strychalska i Natalia Bezimienna wyszły w eskorcie Prezesów z Henrykiem Kulą – sternikiem Śląskiego Związku Piłki Nożnej na czele. A co najważniejsze od pierwszego gwizdka ruszyły do ataku, który w 66. sekundzie zaowocował zdobyciem przez Zuzannę Bubulę pierwszego gola. Rywalki zdołały wprawdzie odpowiedzieć trafieniem po kontrze w 5. minucie, ale nieustanne ataki UKKS-u przyniosły kolejne gole. Na listę strzelców wpisały się: Julia Lyska w 8 minucie i Natasza Szczotka w 9 minucie, ustalając wynik pierwszej połowy (grano 2x10 minut).

Po zmianie stron katowiczanki znalazły sposób na bramkarkę rywalek. Pierwsza strzałem pod poprzeczkę popisała się Zuzanna Bubula w 12. minucie, a po trafieniu przeciwniczek z 14. minuty, przetartym śladem poszła Julia Lyska. Jej znakomite uderzenie z połowy boiska w 15. minucie praktycznie przechyliło szalę zwycięstwa na stronę UKKS, dla którego jeszcze w 18. minucie – a jakże, technicznym strzałem pod poprzeczkę – szóstego gola, kompletując hat-trick, strzeliła Zuzanna Bubula.

Przeciwniczkom nic więc już nie dał ostatni gol meczu, zdobyty bezpośrednio z rzutu rożnego w 19. minucie, bo pierwsze miejsce w Polsce trafiło do rąk katowiczanek, których liderka Natasza Szczotka został dodatkowo wybrana Najlepszą Zawodniczką Turnieju. Otrzymała nagrodę z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a po chwili z resztą zespołu świętowała triumf drużyny i odbierała gratulacje oraz mistrzowskie nagrody od Prezesa Cezarego Kuleszy i Członków Zarządu PZPN.

Wprawdzie starszym koleżankom mistrzyń, czyli zawodniczkom drużyny występującej w finale w kategorii U12, przyszło przełknąć gorycz porażki 0:1 z Beniaminkiem Profbud Krosno, ale drugie miejsce w Polsce zespołu Tomasza Nawrockiego i Adriana Gałuszki, w składzie: Milena Jeziorek, Dominika Cebula, Michalina Elżbieciak, Antonina Dzierżęga, Laura Winkler, Maja Erynkwajt, Milena Dyrszka, Nadia Oślislok, Nicola Gałuszka, Laura Kosno także należy zaliczyć do sukcesów.

A skoro mowa o osiągnięciach odnotować trzeba także fakt, że indywidualną nagrodę przyznawaną trzem najlepszym koordynatorom wojewódzkim odpowiedzialnym za organizację rozgrywek w sezonie 2021/22 – i to już trzeci raz – w historii swojej 14-letniej działalności przy turnieju „Z Podwórka na Stadion” otrzymał Henryk Bąk uhonorowany specjalną statuetką oraz biletem „gościa honorowego” meczu Polska – Holandia 22 września 2022 roku.

Dodajmy jeszcze, że zespoły reprezentujące Śląski Związek Piłki Nożnej w rywalizacji chłopców, tym razem po laury nie sięgnęły. Rekord Bielsko-Biała w kategorii U12 uplasował się bowiem na 9 pozycji, a GKS GieKSa Katowice w kategorii U10 zajęł 8. miejsce. Okazja żeby pójść śladem dziewcząt już niebawem, bo w sezonie 2022/23 czeka nas XXIII Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku.