Śląski ZPN

Sędziowie Podokręgu Racibórz obronili tytuł Mistrza Śląska

14/01/2023 20:02

Halowe Mistrzostwa Śląska Sędziów Piłki Nożnej imienia Edwarda Konopki można bez cienia przesady określić mianem tradycyjne.


Najpełniej świadczy o tym liczba XXIX wpisana przy nazwie tegorocznej edycji rywalizacji futbolowych arbitrów Śląskiego Związku Piłki Nożnej, grających w reprezentacjach Podokręgów.

Tym razem w Rudzie Śląskiej, na sztucznej murawie boisk pod dachem Centrum Sportowego Football-on, spotkało się więc 12 zespołów, które po uroczystym otwarciu zawodów przez Prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryka Kulę oraz powitaniu uczestników zmagań przez Prezydenta Rudy Śląskiej Michała Pierończyka, przystąpiły do rywalizacji.

Był także czas na symboliczną minutę ciszy, upamiętniającą wszystkich sędziów, którzy odeszli w ubiegłym roku z Piotrem Wernerem i Zygmuntem Karakuszką na czele. Nie zabrakło również okazji, żeby uhonorować zasłużonych Eugeniusza Bienia i Ernesta Wencla za wieloletnie prowadzenie programu mentorskiego, a także pogratulować sędziom, którzy w minionym roku wywalczyli awans na szczebel centralny: Maciejowi Kuropatwie, Maciejowi Węgrzykowi i Przemysławowi Burlidze – Top Amator C; Mateuszowi Piszczelokowi – Top Amator B i Leszkowi Lewandowskiemu – Top Amator A. Pamiątkowe statuetki wręczyli im Przewodniczący Kolegium Sędziów Śląskiego Związku Piłki Nożnej Mirosław Górecki i Przewodniczący Kolegium Sędziów Podokręgu Katowice Marcin Lis.

Najważniejsza była jednak sportowa strona mistrzostw, w których finale spotkały się drużyny reprezentujące Kolegia Sędziów Podokręgów Racibórz i Lubliniec. Co ciekawe właśnie te zespoły spotkały się w pierwszej kolejce fazy grupowej i ku zaskoczeniu kibiców broniący tytułu raciborzanie przegrali 2:4. Po zimnym prysznicu z inauguracji turnieju ekipa dowodzona przez Piotra Poznańskiego szybko się zmobilizowała o czym świadczą zwycięstwa: 3:2 z sosnowiczanami, 3:1 z katowiczanami, 2:1 z tyszanami i 3:0 z bytomianami. To wystarczyło, żeby wyjść z grupy z pierwszego miejsca, a z drugiej pozycji do fazy półfinałowej przebili się sędziowie z Lublińca, którzy po wystrzałowym starcie oraz kolejnych zwycięstwach 2:0 nad bytomianami i 3:0 nad sosnowiczanami pogubili punkty przegrywając 1:2 z tyszanami i remisując 0:0 z katowiczanami.

W półfinałach obrońcy tytułu po zaciętym boju 2:1 pokonali sędziów Podokręgu Rybnik, a w niezwykle emocjonującym Krzysztof Knop i jego podwładni wygrali 4:3 z arbitrami Podokręgu Częstochowa i po pięciu meczach z innymi przeciwnikami przyszedł czas na finałowy rewanż za spotkanie inauguracyjne.

Wprawdzie znowu lepiej w mecz weszli pretendenci, bo Kamil Pilarski w 7. minucie gry otworzył wynik i przypieczętował w ten sposób przyznanie mu tytułu najlepszego zawodnika turnieju, ale na 5 minut przed końcem gry (mecze trwały po 15 minut) Tomasz Sobeczko doprowadził do wyrównania i do wyłonienia mistrza potrzebne były rzuty karne.

Trzy pierwsze serie obydwie drużyny wykonały bezbłędnie i przyszedł czas na ostateczne rozstrzygnięcie. Tomasz Sobeczko, jak na najlepszego snajpera zespołu przystało, wytrzymał próbę nerwów, natomiast Piotr Bryś przestrzelił. Posyłał piłkę nad bramką strzeżoną przez Marka Kurzydyma – wybranego najlepszym bramkarzem turnieju i obrońcy tytułu mogli wykonać taniec radości.
Dodajmy jeszcze z kronikarskiego obowiązku, że: w meczu o trzecie miejsce Podokręg Częstochowa wygrał 4:2 z Podokręgiem Rybnik, królem strzelców turnieju okazał się Jakub Legierski z Podokręgu Skoczów, najstarszym zawodnikiem był Adam Wąsala, a mecze sędziowali: Paweł Dziopak, Mariusz Goriwoda, Maciej Kuropatwa, Andrzej Majcher, Marcin Miśta, Mateusz Patla. Sławomir Smaczny i Zbigniew Szymanek.
Podczas ceremonii dekoracji i zakończenia zawodów, w których w sumie rozegrano 34 mecze, było jednak widać, że zwycięzcami są wszyscy uczestnicy oraz widzowie, wśród których byli między innymi: Prezes Honorowy Śląskiego Związku Piłki Nożnej Rudolf Bugdoł, Prezes Honorowy Podokręgu Katowice Stanisław Mitas, Prezes Honorowy Podokręgu Bytom – Julian Rakoczy, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Śląskiego ZPN Herbert Jatta oraz aktualni Prezesi Podokręgów – Stefan Mleczko (Katowice), Józef Grząba (Sosnowiec) i Tomasz Wyszyński (Bytom), a także Prezydent Świętochłowic Daniel Berger i Andrzej Trzciński Naczelnik Wydziału Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Nic więc dziwnego, że gdy Mirosław Górecki zamykając turniej, w imieniu organizatorów – Kolegium Sędziów Śląskiego Związku Piłki Nożnej – zakomunikował, że następny XXX, a więc jubileuszowy turniej na pewno się odbędzie, wszyscy przyjęli tę informację z ogromna radością i żegnali się słowami do zobaczenia.

Podokręg Racibórz – Podokręg Lubliniec 1:1, w karnych 4:3

0:1 – Pilarski 7 min, 1:1 – Sobeczko, 11 min.
Karne: 1:0 – Wojda, 1:1 – Nowiński, 2:1 – Hareńczuk, 2:2 – Pilarski, 3:2 – Ochyj, 3:3 – Knop, 4:3 – Sobeczko, Bryś – nad bramką.
Sędziowali: Goriwoda i Smaczny.
RACIBÓRZ: Kurzydym – Sobeczko, Ochyj, Wojda, Usik oraz Stawiarz, Dziok, Budka, Hareńczuk. Trenerzy Piotr Poznański i Łukasz Sytnik.
LUBLINIEC: Sidrow (Wąsala) – Bryś, Nowiński, Knop, Gawin oraz Pilarski, Panek, Matyja, Łupierz, Sklorz. Trenerzy Mateusz Zakrzewski i Jarosław Gazda.

Więcej zdjęć z turnieju można oglądać【TUTAJ