Było to także widać na ekspozycji sportowych zdjęć i piłkarskiego sprzętu z przeszłości od roku 1973 zaczynając, poprzez „złoty okres” gry w IV lidze od sezonu 2010/11 do 2014/15, aż po dzień dzisiejszy, czyli występów w klasie A i przymiarkach do okręgówki.
- Nasz historia zaczyna się zimą na przełomie lat 1972/73 – w krótkim rysie historycznym przypomniał Prezes Andrzej Nowowiejski. – Wtedy to w jednym z domów spotkała się grupa sympatyków sportu, w której ja też byłem i postanowiliśmy założyć klub, którego pierwszym prezesem został Zdzisław Wagner. Przy pomocy władz lokalnych i wsparciu Kółka Rolniczego zostaliśmy zarejestrowani w 1973 roku jako MZKS, a od sezonu 1973/74 mogliśmy rozgrywać mecze w klasie C i występować na boisku, na którym sami postawiliśmy bramki.
Obecnie jest to już stadion z trybunami, zapleczem, tablicą elektroniczną i nagłośnienie oraz nową murawą ze zraszaczami za co działacze obecnego zarządu są wdzięczni władzom samorządowym z Wójtem Adamem Tajberem i Zastępcą Wójta Agatą Najnigier. Radość miesza się jednak z… oczekiwaniem, bo remont płyty wiąże się z koniecznością gry w tym sezonie na wyjazdach i na razie drużyna prowadzona przez Bartosza Glińskiego musi w roli gospodarza występować gościnnie w Truskolasach, czekając aż murawa się ukorzeni.
Więcej zdjęć z jubileuszu można oglądać TUTAJ.
Nic więc dziwnego, że na spotkaniu jubileuszowym składano przede wszystkim życzenia powrotu na swoje boisko już w klasie okręgowej. Do tych życzeń dołączył się także reprezentujący Członek Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej i zarazem Wiceprezes Podokręgu Częstochowa Arkadiusz Szymanek, który w imieniu całej śląskiej rodziny piłkarskiej z Prezesem Henrykiem Kulą na czele przekazał na ręce Andrzeja Nowowiejskiego pamiątkowy grawerton, symboliczny czek na zakup sprzętu oraz worek pełen piłek. Nie zabrakło także ozdobnego dyplomu jubileuszowego od Podokręgu Częstochowa, a ponadto grający trener Bartosz Gliński został uhonorowany statuetką za tytuł króla strzelców klasy A Podokręgu Częstochowa w sezonie 2022/23.
Więcej zdjęć z jubileuszu można oglądać TUTAJ.
Nie zabrakło także pamiątek klubowych, którymi działacze LKS-u Kamienica Polska nagrodzili najbardziej zasłużonych i oddanych działaczy, trenerów i piłkarzy oraz darczyńców z Wojciechem Kempą twórcą „IV-ligowego zespołu” oraz Wojciechem Musiałem wspierającym zespół od wielu lat w roli kierownika drużyny, a obecnie także obrok Urzędu Gminy głównego sponsora.
Najwięcej było jednak… wspomnień. Znani z występów w ekstraklasowym Rakowie Częstochowa Sebastian Synoradzki opowiadał o wprowadzeniu zespołu do IV ligi, a Artur Minkina przypominał czas zdobycia przez prowadzoną przez niego drużynę Pucharu Polski na szczeblu częstochowskim w 2014 roku. Padały także nazwiska byłych zawodników LKS-u Kamienica Polska; Adama Mesajsza i Piotra Noconia obecnie grających w Skrze Częstochowa czy Karola Kuczery dzisiaj członka sztabu szkoleniowego Rakowa Częstochowa. Nie mogło też zabraknąć słów o kobietach, których zespół w Kamienicy Polskiej grał 4 lata, a jej gwiazdą była Antonina Zbirek. Natomiast Bartłomiej Dobosz zapewniał, że praca z młodzieżą, na której się skupił w swojej trenerskiej pracy także przynosi sukcesy i daje podstawy, żeby z optymizmem patrzeć w przyszłość.