Klub, którego założenie datuje się na rok 1923, obchody 100-lecia rozpoczął w czerwcu, organizując turniej dla dzieci i młodzieży. Na obiektach Beskidu zaprezentowały się wówczas 22 drużyny, a razem z kibicami frekwencję podliczono na około 800 osób. Następnie we wrześniu rozegrany został mecz Beskid Skoczów – Podbeskidzie oraz spotkanie oldbojów ze Skoczowa i Bielska-Białej. Aż wreszcie w zasypanym śniegiem jednym z najstarszych miast Śląska Cieszyńskiego przyszedł czas na część oficjalną.
Pierwszym akcentem zaplanowanych na 2 grudnia obchodów była msza święta w intencji zawodników i działaczy Beskidu. W kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła nabożeństwo dziękczynno-błagalne odprawił były piłkarz klubu-jubilata. Nic więc dziwnego, że w swoim kazaniu Sebastian Rucki wielokrotnie odwoływał się do osobistych przeżyć, wymieniał imiona kolegów z boiska i osób spotkanych w klubie. Uświadomił także uczestnikom eucharystii, że dla Papieży od Jana Pawła II, poprzez Benedykta XVI po Franciszka, ze wszystkich rzeczy nieważnych piłka nożna jest najważniejsza – jak mawiał Polak-Ojciec Święty.
Druga część gali, prowadzona prze Julię Raszkę i Tadeusza Palucha miała miejsce w restauracji „Nowa Maja”, gdzie najbardziej zasłużeni działacze i zawodnicy zostali wyróżnieni. Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, a jednocześnie Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula w towarzystwie Prezesa Podokręgu Skoczów Bogusława Walicy najpierw wpiął Złotą Honorową Odznakę Śląskiego Związku Piłki Nożnej w klubowy sztandar, a następnie wręczył Medale PZPN-u za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej – Złoty Ryszardowi Klaczakowi i Srebrny Tadeuszowi Malerzowi. Ponadto Odznaki Honorowe PZPN-u otrzymali: Srebrną – Marek Bylica oraz Brązowe Tomasz Michalak i Krzysztof Sornat.
Jednocześnie Odznakami Honorowymi Śląskiego Związku Piłki Nożnej wyróżnieni zostali – Złotymi: Jan Kiszka, Krzysztof Kratki, Grzegorz Sikora, Mirosław Swoboda, Piotr Swoboda, Jolanta Wojaczek i Krzysztof Wojaczek; Srebrnymi: Piotr Birowski, Marek Kamyczek, Dariusz Malerz, Mariusz Małkowski i Rafał Michalak oraz Brązowymi: Marcin Jaworzyn, Kamil Kotrys, Mateusz Kratki, Krzysztof Surawski, Michał Szczyrba, Dawid Wojtyła, Łukasz Zaremski i Lucjan Zwardoń.
Nie zabrakło także gratulacji i życzeń oraz przekazanych na ręce Prezesa Beskidu Skoczów Tomasza Michalaka pamiątkowego grawertonu, symbolicznego vouchera na zakup sprzętu i worka z piłkami od Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz jubileuszowej patery od Podokręgu Skoczów.
Zdjęcia z uroczystości dostępne w GALERII.
Po zaprezentowanym filmie podsumowującym 100-lecie klubu i jego najpiękniejsze chwile z grą na III poziomie ligowych rozgrywek w naszym kraju z życzeniami i gratulacjami pospieszyli także: Burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, reprezentująca Starostwo Cieszyńskie Wicestarostka Janina Żagan i Przewodniczący Rady Miejskiej Rajmund Dedio. Nie zabrakło również sportowych pamiątek od zaprzyjaźnionych okolicznych klubów, a w imieniu ich wysłanników głos zabrał Zbigniew Wuwer Prezes Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego.
W trzeciej części gali także oczy zebranych zwrócone były na scenę, na której zaprezentował się stendaper Bartosz Gajda, a po zakończeniu jego występu przyszedł czas na wspomnienia i rozmowy o tym co się przez te sto lat w Beskidzie wydarzyło oraz o tym o czym marzą skoczowianie na progu nowego stulecia. A trzeba dodać, że grono do takich dyskusji było szczególne. Spotkali się bowiem zawodnicy kilku pokoleń Beskidu na czele z mającymi za sobą występy w reprezentacji Polski Ireneuszem Jeleniem i Adrianem Sikorą oraz wychowankami, którzy doszli do ekstraklasy Jarosławem Bujokiem i Sławomirem Cienciałą, tak samo jak Michał Szczyrba, choć dla niego Beskid był drugim klubem w karierze. Było także spore grono trenerów zasłużonych dla skoczowskiego klubu ze znanymi w całej piłkarskiej Polsce Wojciechem Boreckim i Piotrem Mandryszem. Jeszcze dalej na piłkarskich boiskach doszedł wychowanek... sekcji szachów Beskidu Krzysztof Myrmus - międzynarodowy sędzia asystent.
Najważniejsze jednak, że wszyscy czuli się na tym spotkaniu pokoleń jak w rodzinie i ta właśnie atmosfera pozwala z optymizmem patrzeć na dziarskiego stulatka, który mając 8 grup młodzieżowych od skrzata do juniorów z grupą 194 dzieciaków objętych programem certyfikacji oraz zespół seniorów rywalizujących w klasie okręgowej i mogących się pochwalić świeżo zdobyty, Poltent Pucharem Polski na szczeblu Podokręgu Skoczów z optymizmem przekroczył próg nowego wieku.
Zdjęcia z uroczystości dostępne w GALERII.