Zosia Loranc rozpoczęła kanonadę

18/05/2024 14:57

W pierwszym meczu towarzyskiego turnieju reprezentacji Wojewódzkich Związków: Małopolskiego, Opolskiego, Podkarpackiego i Śląskiego w kategorii U13, podopieczne Darii Kasperskiej i Aleksandry Piwowarczyk zmierzyły się z rówieśniczkami z Opolszczyzny.

Na boisku w Skoczowie nasza drużyna przez kilka minut miała wprawdzie problemy ze złapaniem odpowiedniego rytmu i to rywalki oddały pierwszy groźny strzał, z którym w 5. minucie dobrze poradziła sobie Lena Latacz, ale w 14. minucie Zosia Loranc dała sygnał do ataku. Płaskie uderzenie lewą nogą kapitan „Frelek” zaskoczyło bramkarkę przeciwniczek. Pierwsze trafienie zaostrzyło apetyt na gole i w 16. minucie prawej strony boiska Lena Wróbel starała się dograć piłkę pod bramkę rywalek, a jedna z nich interweniowała tak niefortunnie, że skierowała futbolówkę do swojej bramki.

Nie znaczy to jednak, że Opolanki zostały „złamane”. Ambitnie próbowały zdobyć kontaktową bramkę, ale Lena Latacz w 26. i 30. minucie musiał się popisywać rzutami, broniąc groźne strzały przyjezdnych.

W przerwie (grano 2x30 minut) Daria Kasperska dokonała drobnych roszad w ustawieniu i przekazała swoim wybrankom kilka cennych uwag, a ich realizacja na boisku w drugiej połowie sprawiły, że przewaga reprezentacji Śląskiego Związku Piłki Nożnej zaczęła rosnąć. Potwierdziło się to także na tablicy wyników, bo w 35. minucie Agata Laszczak huknęła z dystansu, a w 40. minucie po zagraniu Leny Wróbel popisała się technicznym lobem i było już 4:0. W 47. minucie z dystansu przymierzyła także Weronika Ogar, pieczętując swoją ambitną i skuteczną grę w defensywie golem na 5:0.

I to jednak nie zadowoliło naszych dziewcząt, czego potwierdzeniem była bramka Mai Gąsior, którą w 53. minucie idealnie „obsłużyła” Marcelina Siwy oraz gol Zosi Loranc, która jak na kapitan przystało postawiła w 56. minucie pieczęć na zwycięstwie 7:0.

Opolanki próbowały co prawda do końca strzelić choćby honorową bramkę, ale także Lena Bogdanowicz, która na ostatnie 20 minut stanęła między słupkami nie dał się pokonać skutecznie interweniując przy strzałach przeciwniczek z 55. i 57. minuty.

Ciekawe ujęcia z meczu można oglądać TUTAJ.

- Jest z nami pięć zawodniczek, które w poprzednim takim turnieju, rozegranym jesienią na Podkarpaciu, nie brały udziału – powiedziała Daria Kasperska. – Cieszymy się, że mogłyśmy zabrać na zgrupowanie dwudziestkę piłkarek i z nimi popracować oraz pobyć troszeczkę dłużej, bo w sumie mamy do dyspozycji 4 dni. Mogłyśmy więc z nimi przeprowadzić treningi co zaowocowało bardzo dobrym otwarciem gry, co przećwiczyłyśmy przez dwa dni. Naszym celem jest poprawienie bilansu z pierwszego turnieju i po pierwszym meczu jesteśmy na plusie, a czy się uda zobaczymy na koniec rozgrywek, w których zmierzymy się jeszcze w Skoczowie z Podkarpaciem w sobotę o 17.00 i z  Małopolską w niedzielę. Pierwsze 10 minut, pierwszego meczu pokazało nam, że dziewczyny dopadł stres. Szczególnie było to widać w grze nowych zawodniczek, które pierwszy raz wyszły na boisko w pierwszej dziewiątce. Szybko jednak opanowały nerwy, pogoda też sprzyja więc myślimy, że to zgrupowanie i turniej będą bardzo przydatne bez względu na wynik.

Po pierwszym meczu na pewno trzeba bardzo mocno pochwalić Zosię Loranc, która jako kapitan drużyny i strzelała i miała asysty. Dobrze się czuje na lewym skrzydełku i na dziesiątce też bardzo dobrze wyglądała. Była wyróżniającą się zawodniczką. Warto też jednak zauważyć, że na boisku była zawodniczka z rocznika 2013 czyli Maja Gąsior, która też strzeliła gola i pokazała bardzo dobre bieganie i odcinanie. Ważna jest też ta mądrość taktyczna u tych dziewczynek i gra bez piłki. Rozumienie gry jest u nich na coraz wyższym poziomie. Dobrze zaprezentowała się też w bramce Lena Latacz, która naprawdę jest wzorem do naśladowania pod względem pracy i zachowania oraz umiejętności, które z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe, a my będziemy się jej na pewno przyglądać i na kolejnych konsultacjach i w turnieju Silesia Cup, na którym zagrają reprezentacje Podokręgów, a jako reprezentacja Śląskiego Związku Piłki Nożnej ten turniej, w którym gramy na boisku w Skoczowie traktujemy jako ostatni sprawdzian w tym półroczu - zakończyła Daria Kasperska.

Śląski ZPN U13 Dziewcząt – Opolski ZPN U13 Dziewcząt 7:0 (2:0)
Bramki: Loranc i Bubula po 2 oraz Wróbel, Ogar i Gąsior po 1.

ŚlZPN: Lena Latacz (40. Lena Bogdanowicz) – Urszula Cnota, Laura Winkler, Julia Lyska – Lena Wróbel, Sabina Holewa, Agata Szczepańska, Zosia Loranc – Aleksandra Jakóbczyk oraz Marcelina Siwy, Natalia Ujma, Weronika Ogar, Marharyta Kamenchuk, Agata Laszczak, Zuzanna Bubula, Natalia Wacławczyk, Maja Gąsior. Trenerki Daria Kasperska i Aleksandra Piwowarczyk.