Śląski ZPN

Wielka gala 100-lecia Ruchu Radzionków

17/11/2019 23:17

O tym, że Ruch Radzionków to nie tylko klub wiadomo nie od dzisiaj. Można się było o tym przekonać także podczas wielkiej gali 100-lecia wizytówki "Ciderlandu", w której wraz z lokalnymi parlamentarzystami oraz samorządowcami uczestniczył prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula.


W radzionkowskim Centrum Kultury Karolinka spotkały się pokolenia zawodników, trenerów, działaczy, partnerów, sponsorów i kibiców oraz sympatyków "żółto-czarnej ojczyzny" mającej swój sztandar i hymn, który na początku gali został odśpiewany przez zespół Coda. A gdy przebrzmiały już echa melodii i słów refrenu "Ciderland, Ciderland na tle żółto-czarnych barw, radzionkowski GKS" rozpoczął się rys historyczny. Wszystko zaczęło się w 14 sierpnia 1919 roku, kiedy to założono Towarzystwo Gier i Zabaw, 28 maja 1920 roku przemianowane na Towarzystwo Sportowe Ruch Radzionków.

Przez wiek wiele się zmieniło, ale jedno jest trwałe - ludzie pod żółto-czarnym sztandarem mają marzenia i starają się je realizować. Mówił o tym prezes Marcin Wąsiak, który w 2012 roku podjął się misji ratowania klubu, gdy wydawało się, że już nic go nie uratuje. - Czuję się zaszczycony, że mogą stać na czele takiego klubu - stwierdził Marcin Wąsiak. - Cieszę się, że mogę przywitać moją żółto-czarną rodzinę, bo to że tu jesteśmy oznacza, że Ruch Radzionków żyje, a misja, której się podjąłem ma sens. Myślę, że nie będzie lepszej okazji, żeby podziękować tym wszystkim, którzy ten klub zakładali, tworzyli, dbali o niego, walczyli o niego i za niego oraz w przeróżny sposób pomagali. Jest mnóstwo osób, które mają Ruch Radzionków w sercu, którym zależy na naszym klubie i którym należą się wielkie ukłony i najserdeczniejsze ukłony.

Przez 100-letnią historię klubu prowadzący galę Dariusz Leśnikowski przeprowadził zebranych dzięki filmom i rozmowom, pełnym ciekawostek i anegdot, którymi podzielili się: Jerzy Żydek, czyli popularny w Radzionkowie "Zelter" piłkarz i gospodarz klubu, a także piłkarze Wojciech Myszor, Marcel Różanka i Kamil Banaś.

Następnie przyszedł czas na uhonorowanie gwiazd stulecia, a kapelan Ruchu Radzionków Arkadiusz Kinel wręczył pamiątkowe dyplomy. Pierwszy odebrał Rafał Jarosz za zwycięstwo w kategorii "Wydarzenie 100-lecia". Okrzyknięto tym mianem grę w sezonie 1998/1999 w ekstraklasie i zajęcie w niej 6 miejsca po inauguracyjnym zwycięstwie 5:0 z Widzewem, któremu pierwszego gola strzelił właśnie popularny "Wafel", otwierając radzionkowską listę strzelców, na którą wpisał się także jako autor setnego gola. Drugi trafił do rąk Pawła Bomby za zwycięstwo w kategorii "Prezes stulecia", bo to za jego kadencji radzionkowianie awansowali do ekstraklasy. W kategorii "Trener stulecia" także awans był kluczem do sukcesu, a w imieniu jego twórcy świętej pamięci Andrzeja Płatka dyplom odebrała żona Jadwiga. W czwartej kategorii "Zawodnik stulecia" kandydatów nie brakowało, ale poza zasięgiem był "Ecik", czyli Marian Janoszka, legendarny napastnik "Cidrów", strzelający gole w ekstraklasie nawet jako czterdziestolatek. I tylko w kategorii  "Osobowości stulecia" piłkarze i ich awans do ekstraklasy zostali na drugim planie, a zwycięzcą został wicemistrz olimpijski oraz złoty i brązowy medalista mistrzostw świata w kolarstwie Lucjan Lis. W imieniu zmarłego w 2015 roku kolarza trofeum odebrała siostra Aniela.

Nie zabrakło też występów i to w biegunowo różnych klimatach od wykonującego "industrial metal" założonego przez Marcela Różankę zespołu Oberschlesien, po specjalizujący się w ludowym repertuarze Stowarzyszeniu Miłośników Zespołu Pieśni i Tańca Mały Śląsk. Rozbrzmiało także chóralne "Sto lat", zaintonowane przez Marcela Różankę.

A na podsumowanie wieczoru przyszedł czas wręczenia związkowych wyróżnień. Z rąk prezesa Henryka Kuli oraz członka zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Brązowe Odznaki Honorowe Śląskiego ZPN otrzymali: Tomasz Cyptor, Marcin Dziewulski, Jacek Jankowski, Sebastian Pasiński, Henryk Sobala, Marcin Trzcionka i Robert Wojsyk. Srebrne Odznaki Honorowe Śląskiego ZPN odebrali: Piotr Rocki i Andrzej Skrzypczak, a Złote Honorowe Odznaki Śląskiego ZPN trafiły do rąk Teresy Banasik, Marcina Wąsiaka i Marka Zorzyckiego. Natomiast Polski Związek Piłki Nożnej uhonorował Brązową Odznaką Honorową PZPN Wojciecha Cieszyńskiego oraz Złotymi Odznakami Honorowymi PZPN Mariana Janoszkę, Franciszka Tabora i Herberta Tabora. Ponadto Henryk Kula na ręce Marcina Wąsiaka przekazał pamiątkowy grawerton oraz symboliczny voucher na sprzęt.

Ponadto Złotymi Honorowymi Odznakami Podokręgu Bytom wyróżnieni zostali: Jan Hajda, Jerzy Gruszka, Herbert Tobor, Franciszek Tobor, Jerzy Żydek, Paweł Wieczorek, Zbigniew Bujnowicz, Paweł Bomba, Damian Miś, Andrzej Urzędniczok, Tomasz Baran i Marcin Wąsiak, który odebrał także pamiątkowy puchar, a wręczającymi byli prezes Tomasz Wyszyński oraz wiceprezesi Julian Rakoczy i Henryk Kornaś.

Były także upominki, którymi zaprzyjaźnione kluby i instytucja uhonorowały jubilata oraz nagrody od klubu dla najbardziej oddanych działaczy, a na koniec pokrojono tort i w ten sposób rozpoczęło się... nowe stulecie Ruchu Radzionków.

Więcej zdjęć z gali można oglądać TUTAJ.