Śląski ZPN

Historyczne piłki na Gali 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Podokręgu Katowice

14/02/2020 21:44

Siemianowicki Park Tradycji był miejscem gali 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Podokręgu Katowice.


W typowej dla regionu scenerii nawiązującej do pracy górników o wprowadzenie w klimat wyjątkowego jubileuszu postarali się gospodarze z Siemianowickiego Centrum Kultury prezentacją filmu o swoim mieście oraz występem zespołu tanecznego Kleks, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury Jordan. A kiedy już uczestnicy poczuli klimat wyjątkowej uroczystości głos zabrał prezes Podokręgu Katowice Stefan Mleczko, który po ceremonii wprowadzenia sztandaru przywitał gości.   

- Szanowi zebrani, mam ogromną satysfakcję być współgospodarzem gali z okazji 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej - powiedział Stefan Mleczko. - Z powagą, ale i wielką radością możemy z tej okazji się spotkać. Niezależnie od barw klubowych wspólnie podziękować koleżankom, kolegom oraz przedstawicielom klubów, samorządów i sponsorów. Tradycja i rodzina to motto naszych uroczystości, bo już ponad 100 lat łączy nas i nasze rodziny coś nadzwyczajnego, czym jest piłka i ludzie tworzący jej oblicze oraz jej codzienny obraz. Piłka nożna w sercu naszego województwa i Związku to tysiące wspaniałych piłkarzy, trenerów, sędziów i działaczy. Dlatego też dziś z tego miejsca nie przywołuję nazwisk najwybitniejszych, ale myślę o rodzinach z piłką w życiorysie. Mało kto wie, że dwa wielkie nazwiska Cieślików i Wyrobków to w sumie najbliższa rodzina. A trzy pokolenia bramkarzy Pietrków, założyciele Ruchu i Podokręgu Katowice Skopowie czy pielęgnujący niepodległościowe tradycje Bugdołowie oraz Wieczorkowie, Piontkowie, Buchciki, Grzywaczewscy i Wolni również wpisali się całymi rodzinami w nasz piłkarski krajobraz, w którym rodziły się pierwsze polskie i niemieckie kluby.

Stefan Mleczko wymienił kluby tworzące fundamenty historii śląskiej piłki od Lechii Mysłowice, która już w 1906 roku rozegrała mecz z Cracovią, poprzez Naprzód Lipiny i Śląsk Świętochłowice po zdobywające medale mistrzostw Polski oraz Puchary Polski i reprezentujące Polskę w europejskich pucharach zespoły: Ruch Chorzów i Clearex Chorzów oraz GKS Katowice. Wspomniał też, że nie zna drugiego takiego miasta w Polsce, z którego aż trzy kluby świętowały mistrzostwo Polski juniorów.

- Osobiście i waszym imieniu serdecznie witam człowieka wychowanego w małym środowisku piłkarskim, ale człowieka o wielkim sercu dla piłki i innych pasjonatów piłki nożnej, prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryka Kulę - dodał Stefan Mleczko. - Witam wiceprezesów naszego Związku Artura Szymczyka i Jarosława Brysia, jednocześnie prezesa Podokręgu Zabrze. Nie mniej miło mi powitać kolegów prezesów Podokręgów: naszego dziekana Stefana Ekierta z Raciborza, Grzesia Derka z Częstochowy, Tomka Wyszyńskiego z Bytomia, Andrzeja Paulusa z Rybnika, Krzysztofa Olczyka z Lublińca, Piotra Swobodę - człowieka o zawsze pogodnym obliczu z Tychów, a nadzwyczaj serdecznie prowadzącego z nami rozgrywki od pary lat Józefa Grząbę z Sosnowca. Witam także członków Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Grzesia Morkisa, Tomasza Kulczyckiego, Mirka Mosóra i Teodora Wawocznego. Dziękując za przygotowanie dzisiejszej gali pracownikom Śląskiego Związku Piłki Nożnej serdeczne słowa powitania kieruję w stronę dyrektor biura Małgorzaty Sędzimir-Pszowskiej. Szczególnie miło mi gościć Honorowych Prezesów Rudolfa Bugdoła i Stanisława Mitasa oraz moim zdaniem najlepszego trenera w historii polskiej piłki Antoniego Piechniczka, a także prezesa Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia LZS Andrzeja Sadloka oraz wszystkich piłkarzy, trenerów, działaczy, sędziów i sponsorów oraz wszystkich miłych gości.

Stefan Mleczko przywitał także samorządowców, a następnie przyszedł czas na rysy historyczne w filmowym i multimedialnym wydaniu. A gdy przebrzmiały echa największych sukcesów na scenie pojawił się Henryk Kula i uhonorował ludzi zasłużonych dla śląskiej piłki zapraszanych przez prowadzącego galę Rafała Kędziora.

- Podokręg Katowice dał śląskiej i polskiej piłce tylu wybitnych piłkarzy, trenerów i działaczy, że ich wymienianie trwałoby kilka godzin, dlatego pozwólcie, że przez wyróżnienie Antoniego Piechniczka, Gerarda Cieślik i Rudolfa Bugdoła podziękuję wszystkim działaczom, piłkarzom, trenerom i sędziom, którzy tworzyli i tworzą historię śląskiej piłki na Ziemi Katowickiej - zaznaczył Henryk Kula. - Dziękuję Prezydium Podokręgu Katowice za gościnę na dzisiejszej gali, a szczególnie prezesowi Stefanowi za jego codzienną pracę na rzecz rozwoju śląskiej piłki i za to, że tak dobrze rozumie, że rozwój dzieci i młodzieży jest fundamentem przyszłości śląskiej piłki.

Medale "Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej" otrzymali: Stanisław Kucharski - Brązowy, Ryszard Bratek - Srebrny oraz Kazimierz Nowak i Ernest Wencel - Złote. Odznaki Honorowe PZPN przyznano: Damianowi Galei, Jerzemu Wijasowi - Brązowe, Andrzejowi Piontkowi - Srebrną, Andrzejowi Kopciowi i Henrykowi Synowcowi - Złote. A Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej odebrali: Janusz Barteczko, Krzysztof Janeczek, Arkadiusz Spiolek - Brązowe, Marek Oględziński, Agnieszka Smyrek, Łukasz Stęchły, Sebastian Świat - Srebrne i Mariusz Cherjan, Damian Malujda, Seweryn Siemianowski, Michał Skowron i Kazimierz Warchoł - Złote.
Spośród samorządowców najwyższe honory spotkały Rafała Piecha - prezydenta Siemianowic Śląskich, któremu kapituła przyznała tytuł "Przyjaciela Śląskiej Piłki". Ponadto pamiątkowe Medale 100-lecia otrzymali: Małgorzata Pichen, Daniel Berger, Dariusz Wójtowicz, Marcin Michalik i Rafał Zaremba.

- To wielki zaszczyt zostać Przyjacielem Śląskiej Piłki - podkreślił Rafał Piech, zabierając głos w imieniu nagrodzonych samorządowców. - Piłka nożna nie jest mi obca ponieważ ojciec, który grał w naszej "Ciacianie" sprawił, że mam niesamowite wspomnienia z meczów i treningów, na których bywałem razem z nim, obserwując jego pasję. On to kochał i tym żył, a przez to i w moim życiu, choć tylko rok grałem w klubie, piłka nożna jest obecna. To co powiedział prezes Henryk Kula, że prezesi w klubach każdą złotówkę obracają dwa razy nim ją wydadzą jest prawdą i mogę to potwierdzić, patrząc na to jak działacie. Jak się angażujecie i ile czasu poświęcacie na działalność społeczną. Realizujecie swoją pasję często kosztem wolnego czasu, rodziny i pracy. Za to wam z całego serca wspólnie z innymi samorządowcami serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim odznaczonym. Dzięki wam możemy się cieszyć wielkimi osiągnięciami i sukcesami oraz czekać na kolejne.

Medalami 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej wyróżnieni zostali także sponsorzy i przyjaciele Podokręgu Katowice: Paulina Bieszczad, Izabela Miłkowska, Jan Szczęśniewski, Roman Szczyrba i Jan Wójtowicz. A wśród trenerów, piłkarzy i działaczy otrzymali je: Jacek Góralczyk, Mirosław Mosór, Ginter Pisarek, Jan Rudnow, Paweł Wawoczny i Zdzisław Wolny.

Specjalną nagrodą "Piłkami 100-lecia" Prezydium Podokręgu Katowice uhonorowało wybitnych działaczy: Henryka Kulę, Rudolfa Bugdoła, Stanisława Mitasa, Antoniego Piechniczka, Renatę Kubiak, Gintera Pisarka i Eugeniusza Ufela. Otrzymali je także przedstawiciele klubów, które mają 100 i więcej lat: KS Lechia 06 Mysłowice, KS Górnik 09 Mysłowice, TS AKS Chorzów, KS Slavia Ruda Śląska, GKS Grunwald Ruda Śląska, GKS Wawel Wirek-Ruda Śląska, TS Jastrząb Bielszowice, MKS Pogoń Ruda Śląska, MKS Śląsk Świętochłowice, ŚKS Naprzód Lipiny, GKS Urania Ruda Śląska, Ruchu Chorzów S.A. i KS 1. FC Katowice.

Oprawę muzyczną organizatorzy gali powierzyli Urszuli Kozielskiej więc wszystko przebiegało w dobrym rytmie i nim uczestnicy się spostrzegli minęło 90 minut, po których rozpoczęła się "dogrywka", czyli kuluarowe rozmowy przyjaciół o piłce nożnej. A te - jak wiadomo - mogą trwać bardzo długo. Nikt jednak już czasu nie mierzył, bo zaczęło się przecież nowe stulecie.

Zdjęcia z gali można oglądać TUTAJ.