Śląski ZPN

Pierwszy etap programu Trener+ za nami

2/07/2020 14:30

15 czerwca rozpoczął się cykl warsztatów dla trenerów piłki nożnej, w ramach programu Trener+. Do dnia dzisiejszego odbyło się 9 spotkań, w różnych miejscowościach dla klubach zrzeszonych w Śląskim Związku Piłki Nożnej. W spotkaniach udział wzięło ponad 150 trenerów. O krótkie podsumowanie pierwszego etapu, przed przerwą wakacyjną poprosiliśmy Przewodniczącego Komisji Szkolenia Śląskiego Związku Piłki Nożnej Pawła Grycmanna.


- Jaka jest idea spotkań programu Trener+?

- Spotkania odbywają się w formie warsztatowej, w małych grupach. Dzięki temu możliwa jest lepsza interakcja między prowadzącym, a trenerami. Jako Komisja Szkolenia, mamy świadomość, że trener nie zawsze ma czas na to by przyjechać na przykład do Katowic. Dlatego, też ruszyliśmy do klubów, do trenerów. Po pierwszych spotkaniach jestem mile zaskoczony frekwencją, jak i dużą aktywnością uczestników. Na przykład w Lublińcu spotkali się niemal wszyscy trenerzy pracujący w trzech akademiach, działających w tym Podokręgu. Mogliśmy zatem „zarazić” nowymi tendencjami na temat szkolenia, praktycznie całe środowisko pracujące z dziećmi i młodzieżą w tej gminie.

- Co jest tematem przewodnim warsztatów Trener+?

- Cykl spotkań rozpoczynamy od tematu „Realne środowisko treningu”. Chcemy pokazać, że piłkarza możemy wychować tylko w warunkach zbliżonych do gry właściwej. Biorąc pod uwagę, że samej gry w piłkę, jest co raz mniej, to znaczy, że dzieci wybierają najczęściej inne, „nowoczesne” formy spędzania czasu wolnego, podpowiadamy, że warto wrócić do korzeni. Kiedyś wszyscy graliśmy w piłkę na podwórkach, a to właśnie w grze swobodnej mówimy dzisiaj o najnowszych trendach w szkoleniu. Nie ma trenera, który „steruje” zawodnika. Dziecko samo podejmuje decyzje na boisku, uczy się grać poprzez metodę prób i błędów, która obecnie przez fachowców uznawana jest za jedną z najlepszych i najbardziej trwałych w długofalowej edukacji zawodnika. Dlatego dziś świadomy trener powinien jeszcze bardziej wzbogacać swój warsztat o realne środki treningowe, które maksymalnie zbliżą zawodnikom możliwości przeniesienia nabytych umiejętności na grę w meczach mistrzowskich. Nadmienię, że nie spłycamy spotkań do hasła, „trzeba tylko grać”. Chcemy pokazać, jak uczyć grać, a to już zupełnie inna sprawa.

- Czy jest to program skierowany do profesjonalnych Akademii?

- Spotkania odbyły się zarówno w akademiach większych, takich jak: MOSiR Jastrzębie, Skra Częstochowa, czy Stadion Śląski Chorzów jak i w mniejszych ośrodkach, takich jak Wyry, Nieboczowy, Ustroń, Kościelec, gdzie pojawili się trenerzy z mniejszych klubów. Program skierowany jest dla wszystkich. Co więcej można go w bardzo prosty sposób dopasować do własnego środowiska. Ważne jest także to, że w przeciwieństwie do dużych konferencji spotykamy się z większą liczbą trenerów z jednego klubu. Często jest tak, że na spotkaniu są wszyscy trenerzy z danego klubu. Dzięki temu nasz przekaz ma bezpośrednie przełożenie na całe środowisko, w którym zaszczepiamy aktualną filozofię szkolenia dzieci i młodzieży.

- Jaką wiedzę można uzyskać na szkoleniu Trener+?

- Cała wiedza przekazywana na szkoleniu oparta jest o rzeczywiste fakty, wynikające z gry w piłkę. Ani razu zdanie nie rozpoczyna się od hasła: „Moim zdaniem, czy wydaje mi się”. To właśnie fakty stanowią fundament przekazywanej wiedzy. Dzięki temu słuchacze mogą się przekonać do tej koncepcji szkolenia zawodników. To bardzo ważne, by przekazywane treści szkoleniowe, były akumulacją wiarygodnej wiedzy. Zbuduje to świadomych trenerów, którzy wychodząc na trening, będą posiadać praktyczną wiedzę, umożliwiającą stały rozwój swoich podopiecznych.

A oto opinie trenerów po warsztatach:
Łukasz Grabiński (LKS Sparta Lubliniec): Samo szkolenie Trener + uważam za świetny pomysł. „Wyjście” do nas trenerów na prowincji – mam na myśli do małych ośrodków – to strzał w dziesiątkę.
Dariusz Piskor (MKS Zaborze): Na pewno forma spotkań w klubach jest bardzo dobra. Bardzo dobry pomysł z programem Trener +. Na dużych konferencjach, jest część trenerów, która już, wszystko wie i przychodzi tylko po punkty potrzebne do przedłużenia licencji. Natomiast w formie, którą mieliśmy u nas uczestniczyli ci co chcą. Może z dwóch musiałem bardziej mobilizować.
Wojciech Wroński (GLKS Gmina Kłomnice): Jeśli chodzi o spotkanie w Kościelcu to jestem bardzo zadowolony z przedstawionych treści. Forma spotkania w mniejszym gronie również jest odpowiednia. Byłoby świetnie gdyby za jakiś czas znowu była taka okazja do podzielenia się wiedzą. Czy takie spotkania mogłyby się odbywać cyklicznie?
Tomasz Kocerba (GKS Jastrzębie): Super spotkanie. Mam nadzieję, że już niedługo taka wizja zostanie wprowadzona do systemu szkolenia na każdym szczeblu.