Śląski ZPN

Tegoroczne Dni Talentu dotarły do mety

22/06/2022 22:09

Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula gościł w Woli blisko 60 kandydatów do drugiej edycji Śląskiej Akademii Piłkarskiej.


Opracowany przez Komisję Szkolenia Śląskiego Związku Piłki Nożnej, a współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego program piłkarskich zajęć dla zawodników i zawodniczek z rocznika 2011, trenujących w małych ośrodków szkoleniowych, wkroczył w najważniejszą fazę.

Po rozpoczętych w marcu zajęciach wstępnych, przeprowadzonych w 14 miejscach treningowych, w których następnie systematycznie, raz w tygodniu, prowadzone były zajęcia dla 16-osobowych grup, na początku czerwca odbyły się „półfinały” w trzech ośrodkach. Tam wybrani zostali młodzi adepci piłki nożnej, którzy mogli się zaprezentować na boisku Sokoła Wola i walczyć o powołanie do 20-osobowej kadry, która od września pójdzie śladem przetartym przez pierwszy rocznik Śląskiej Akademii Piłkarskiej.

- W małych środowiskach, z których ja się wywodzę, w takich klubach jak ten na Woli, w którym kiedyś się wychowywałem i działałem, jest trudno o dobrych trenerów – powiedział na wstępie Henryk Kula inicjator powstania Śląskiej Akademii Piłkarskiej. - Dlatego założyliśmy Śląską Akademię Piłkarską, żeby dzięki treningom w wyznaczonych ośrodkach wyłowić dzieci, które pod okiem naszych szkoleniowców miały wstępne zajęcia, a najlepsi doszli do etapu finałowego. Z niego wyłoniona zostanie 20 zawodników, których – po rozmowie z ich rodzicami – zaprosimy do systematycznych zajęć na Stadionie Śląskim, który jest partnerem tej naszej akcji. Robimy ją także wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, Akademią Wychowania Fizycznego i firmą Fasing. Projekt oparty jest także na zaangażowaniu rodziców, którzy muszą dowozić dziecko do Chorzowa trzy-cztery razy w tygodniu. Reszta jest już za darmo, ale i tak dla rodziców to jest duży wysiłek więc dziękuję rodzicom, którzy uczestniczyli w zajęciach pierwszego rocznika za ich wkład i zachęcam też kolejnych do dalszej aktywności, bo wiem doskonale, że bez zaangażowania rodziców nie byłoby piłki dziecięcej. Mam nadzieję, że właśnie dzięki tej inicjatywie rośnie tu nowy Lewandowski, bo to obecnie najpopularniejszy polski piłkarz, albo przyszły Lubański, bo to nazwisko dziadkowie i rodzice obecnych dzieci także na pewno dobrze pamiętają.

Podczas zaplanowanej przez trenerów Śląskiej Akademii Piłkarskiej, wspieranych przez szkoleniowców prowadzących grupy w ośrodkach jednostki treningowej były: badania motoryczne, gra na utrzymanie oraz mała i duża gra.

Na podsumowaniu zajęć dzieci, które uczestniczyły w treningu otrzymały upominki z rąk Henryka Kuli, któremu towarzyszyli: Wójt Gminy Miedźna Jan Słoninka, Przewodniczący Rady Gminy Miedźna Andrzej Kempny, Prezes Podokręgu Tychy Piotr Swoboda i Prezes Sokoła Wola Radosław Rozmus, a następnie zostały zaproszone na ciepły posiłek. Miejsce na murawie zajęli natomiast zawodnicy Śląskiej Akademii Piłkarskiej z rocznika 2010, którzy grą treningową zakończyli pierwszy sezon pracy. Była więc okazja do podziękowań dla trenerów: Mateusza Skwiruta, Konrada Łuszcza, Łukasza Misia, Damiana Galei oraz rodziców.

Ponadto piątka zawodników: Jakub Bladocha, Jakub Langer, Paweł Pańczyk, Adam Soduś i Gabriel Zok zostali nagrodzeni za ilość punktów według wewnętrznego rankingu drużyny. Wszyscy podkreślali, że dzięki pracy zrobili duży postęp o czym świadczy trzecie miejsce w tabeli I Ligi Wojewódzkiej D2 i zapewniali, że po wakacyjnej przerwie z ochotą wrócą do zajęć, żeby dalej się rozwijać.

Zdjęcia z finału Dni Talentu ogladaj TUTAJ.

A oto nazwiska uczestników fazy finałowej Dni Talentu: Błażej Pawlik, Jan Pasterny, Szymon Kukuczka, Borys Jagosz, Hubert Kamiński, Jakub Korbel, Karol Kołodziej, Filip Kosętka, Filip Świtała, Łukasz Krzemiński, Oskar Noras, Jakub Metzner, Igor Głąb, Jakub Niemiec, Michał Kierpiec, Paweł Szulc, Nikodem Blutko, Miłosz Wita, Paweł Jaroszewicz, Marcel Kobierski, Alex Krzyżowski, Ksawer Ostas, Dawid Przybyszewski, Jakub Grabowski, Karol Goik, Kacper Jałowiczor, Kacper Rutyna, Łukasz Jaromin, Aleks Kempes, Mikołaj Borowicz, Bartosz Oślizło, Olaf Czapla, Jakub Czubak, Nataniel Oślizło, Tomasz Parcia, Patryk Bartyzel, Igor Dera, Przemysław Kurtok, Tymoteusz Skoczeń, Kacper Błochowski, Jakub Steindor, Filip Kucharski, Oliwier Horatym, Dawid Lorenz, Hubert Kręcichwost, Ignacy Przybyła, Jan Rozmus, Aleksander Woźniczka, Antoni Mika, Kamil Mól, Łukasz Wilczkiewicz, Kamil Gnot, Fabian Biolik, Kacper Osowiec, Mateusz Jurczyk, Jan Możdżeń, Bartosz Wolnik.